Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Obywatelski monitoring polskiej współpracy rozwojowej

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-02-03 - 2016-01-31
359 969,93 PLN
309 397,16 PLN
instytucje publiczne, polityki krajowe
Opis projektu
Polski system współpracy rozwojowej jest niewystarczająco przejrzysty i efektywny. Polska oficjalna pomoc rozwojowa pozostaje na niskim poziomie a krajowe dokumenty strategiczne regulujące ten obszar polityki są słabe merytorycznie. Głos organizacji pozarządowych działających w tym obszarze tematycznym jest niewystarczająco wysłuchiwany przez decydentów.

Długookresowym celem projektu była poprawa przejrzystości i efektywności systemu współpracy rozwojowej w Polsce, w szczególności kondycji NGO aktywnych w tym obszarze.

Dzięki projektowi udało się wprowadzić do dokumentów strategicznych polskiej pomocy współpracy rozwojowej zapisy, które mają szansę doprowadzić do zwiększenia jakości polskiej pomocy rozwojowej oraz uzyskać deklarację Ministerstwa Spraw Zagranicznych dot. dojścia do poziomu oficjalnej pomocy rozwojowej 0,33% DNB do roku 2030.

W ramach prowadzonych działań koordynowano konsultacje społeczne projektu Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej oraz uczestniczono w posiedzeniach Rady Programowej Współpracy Rozwojowej. Organizacja prowadziła bieżący monitoring instytucji publicznych w zakresie współpracy rozwojowej, a efekty tej pracy zamieściła w dwóch rocznych raportach na temat polskiej pomocy rozwojowej. W ramach projektu przeprowadzono też rozbudowaną analizę podręczników szkolnych w zakresie treści dotyczących edukacji globalnej. Regularnie prowadzona była strona internetowa Grupy Zagranica oraz profile w serwisach społecznościowych.
Beneficjentami działań były w pierwszej kolejności organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica, w dalszej – inne NGO działające w tym obszarze, administracja publiczna, parlamentarzyści oraz media.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny