Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Internet bez nienawiści

Dzieci i młodzież Zakończony
mazowieckie
Warszawa
Stowarzyszenie Czajnia, Tomaszów Lubelski
2014-04-01 - 2016-04-25
300 042,11 PLN
257 699,11 PLN
konsumenci, działania edukacyjne
Opis projektu
Według badań prowadzonych przez Stowarzyszenie Polis mowa nienawiści jest obecnie główną formą naruszania praw człowieka w internecie. Z „Raportu mniejszości” (2012) wynika, że 36 proc. wypowiedzi internautów odnoszących się do mniejszości zawierało negatywne emocje. Badania przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje – EU NET ADB (2012) wskazują, iż 40 proc. młodych ludzi w wieku 14-17 lat spotkało się w internecie z mową nienawiści w formie obraźliwych komentarzy czy dyskusji na forach. Badania te wykazały też, że osoby, które miały kontakt z przekazami pełnymi nienawiści, miały większą skłonność do depresji lub zachowań lękowych.
Celem projektu było zaangażowanie dzieci i młodzieży, w inicjatywy polegające na aktywnym przeciwstawianiu się internetowemu hejtowi.
Przeprowadzono kampanię społeczną dotyczącą identyfikowania mowy nienawiści i przeciwdziałania jej. Dzięki różnym środkom przekazu, takim jak teledysk, strona internetowa, spot radiowy i telewizyjny czy materiały do promocji w sieci, tematyka kampanii mocno zaistniała w dyskursie publicznym w Polsce.
Działaniami edukacyjnymi w zakresie hejtu i mowy nienawiści objęto grupę najmłodszych użytkowników internetu w Polsce, tj. dzieci w wieku 6-12 lat. Inicjatywa Sieciaki.pl jest stale rozwijana i aktualizowana.
Podczas projektu powstały scenariusze zajęć oraz kurs e-learningowy dotyczący przeciwdziałania mowie nienawiści. Zrealizowano kampanię społeczną, konkursy, opublikowano materiały dotyczące tematyki projektu. Działania promocyjne zrealizowano podczas dwóch największych w Polsce festiwali muzycznych, w których bierze udział głównie młodzież. Opracowano raport z badań dotyczących mowy nienawiści wśród młodzieży.
Dzięki narzędziom internetowym z projektu skorzystały dzieci i młodzież z całej Polski.
Partner projektu, Icelandic Safer Internet Centre z Islandii, współpracował przy prowadzeniu kampanii społecznej oraz tworzeniu materiałów edukacyjnych dotyczących przeciwdziałania mowie nienawiści.
Partnerzy lokalni – Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa, Stowarzyszenie Pomocy „Iskierka" z Wrocławia, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego – odpowiadali za rekrutację uczestników z poszczególnych miast w Polsce oraz promocję działań.