Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Parlament i samorząd - przyglądamy się. Skorzystajcie z naszych metod.

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-03-01 - 2015-07-31
388 599,18 PLN
349 545,08 PLN
dostęp do danych publicznych, nowe technologie
Opis projektu
Projekt był wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszeń "61" oraz "Akcja Konin", opartym na założeniu, że wiedza o tym, kim są i w jaki sposób przedstawiciele realizują mandat zachęca obywateli do stawiania pytań, wzmacnia mechanizmy demokracji i motywuje władzę do transparentnego działania. Szczególnie istotne jest, by dostęp do informacji upowszechniać w okresach kampaniach wyborczych.
Celem projektu było dostarczanie obywatelom wiedzy o ich reprezentantach w samorządzie i parlamencie oraz o kandydatach w wyborach samorządowych w Warszawie (w 2014 r.) oraz zbudowanie sieci lokalnych serwisów pod patronatem MamPrawoWiedziec.pl.
Za pośrednictwem serwisu mamprawowiedziec.pl prezentowano dane i analizy na temat parlamentarzystów, prezydentów miast oraz kandydatów: angażując ponad 20 organizacji i ekspertów opracowano kwestionariusz doświadczenia i poglądów kandydatów do warszawskiego samorządu i opublikowano 278 udzielonych na niego odpowiedzi, opracowano ok. 1500 oświadczeń majątkowych, rozbudowano bazę o 102 nowe biografie polityków oraz o zakładkę „Rząd”, opublikowano i promowano w mediach 99 analiz i opracowań z danych.
Planowano zachęcić 5 organizacji do monitorowania władz samorządowych, tak by 2 z nich kontynuowały działania po zakończeniu projektu. Zainteresowanie było jednak większe: po 17 miesiącach projektu działało 12 lokalnych MamPrawoWiedziec.pl (Złotoryja, Kalisz, Lubartów, Ełk, Lublin, Zabrze, Radom, Toruń, Grodzisk, Suwałki, Kutno, Słupsk). Rozpoczęto też budowanie kolejnych serwisów, w oparciu o wypracowaną w ramach projektu metodologię: Stowarzyszenie 61 nieodpłatnie udostępnia przestrzeń na serwerze, uruchamia na darmowej platformie serwis w podobnej grafice i z tymi samymi funkcjonalnościami, a lokalny partner - organizacja lub inicjatywa nieformalna - jest zobowiązany do systematycznego uzupełniania i wyświetlania danych. Stow. 61 oraz "Akcja Konin" odpowiadają za wsparcie merytoryczne i promocyjne oraz koordynację działań, na co pozyskują odrębne finansowanie. Wszystkie strony decydują się na przestrzeganie wypracowanego wspólnie kodeksu - porozumienia inicjatyw tworzących lokalne MamPrawoWiedziec.pl.
Projekt będzie kontynuowany w ramach innych konkursów grantowych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny