Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Razem przez bariery

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
małopolskie
Moszczenica
2014-04-01 - 2014-11-30
60 822,13 PLN
54 639,13 PLN
niepełnosprawność
Opis projektu
W Gorlicach główne urzędy nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znikoma część autobusów jest niskopodłogowa (6%). Poruszanie się po ulicach utrudnia też górzyste ukształtowanie terenu miasta. Pokonywanie barier nawet przy pomocy asystenta pchającego wózek inwalidzki jest trudne i wymaga w wielu miejscach dodatkowej pomocy. Świadczenie jej przez osoby, które wcześniej nie miały styczności z wózkami często nie jest bezpieczne.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu osób z niepełnosprawnością poprzez zapewnienie większego bezpieczeństwa przy poruszaniu się po ulicach oraz przekonanie tych osób i ich rodzin, że nie są skazane na przebywanie w domu i mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, a nawet podróżować.

Dzięki realizacji projektu zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością poruszających się po ulicach powiatu gorlickiego oraz wzrosła świadomość mieszkańców i władz dotycząca skali występowania barier architektonicznych. Osoby z niepełnosprawnością zintegrowały się i są chętne do wspólnych działań, również wspólnych wycieczek.

Zorganizowano 8 szkoleń na temat bezpiecznego przemieszczania się po ulicach, pokonywania barier architektonicznych oraz podstaw rozmowy z osobami niepełnosprawnymi, w których uczestniczyło 91 wolontariuszy. Opublikowano także w internecie broszurę i film instruktażowy na temat bezpiecznego pokonywania barier architektonicznych z osobami poruszającymi się za pomocą wózka inwalidzkiego (nakład 2000 egz. , ponad 580 wyświetleń). Zorganizowano grę miejską, w czasie której konieczne było pokonywanie przeszkód razem z osobą na wózku (42 uczestników w tym radni i burmistrz). Osoby z niepełnosprawnością w towarzystwie wolontariuszy wzięły udział w wycieczce do Zakopanego (46 osób), w rajdzie turystycznym (45 osób) oraz w szkoleniu z autoprezentacji i pokonywania barier mentalnych (10 osób). Szkolenie z autoprezentacji zorganizowano też dla wolontariuszy (10 uczestników).

Beneficjenci projektu to 91 wolontariuszy, 36 osób z niepełnosprawnością oraz 42 mieszkańców Gorlic, którzy wzięli udział w grze miejskiej.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny
WYDARZENIA PROJEKTU

Film Pokonać bariery

Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie pomóc osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim pokonać schody czy wysokie krawężniki? Fundacja Wyjdź z Domu przygotowała krótki film instruktażowy!

(więcej…)