Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wzmocnienie monitoringu zrównoważonych zamówień publicznych w Polsce

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-03-01 - 2016-03-31
350 489,11 PLN
306 875,37 PLN
instytucje publiczne, prawa pracownicze
Opis projektu
Klauzule społeczne i środowiskowe w zamówieniach publicznych podnoszą jakość pracy i poprawiają stan środowiska naturalnego. W Polsce w 2013 roku stosowane były w 3% (klauzule społeczne) i 12% (klauzule środowiskowe) zamówień.

Celem projektu było doprowadzenie zwiększenia liczby zrównoważonych zamówień publicznych w 80 instytucjach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania (na wybranych wyższych uczelniach, urzędach miejskich, marszałkowskich i centralnych).

Dzięki projektowi skala stosowania klauzul społecznych w monitorowanych instytucjach wzrosła z 1,8% do 19%. Na początku projektu aspekty środowiskowe uwzględniono w 22,8% zamówień, na końcu w 26,15%. Projekt przyczynił się do tego, że monitorowanie instytucje poważniej traktują społeczne i środowiskowe skutki swoich zamówień. Zaczęto m.in. uwzględniać stosowanie umów o pracę i zatrudnianie osób niepełnosprawnych, częściej stosowano certyfikaty ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Projekt był jednym z największych niezależnych monitoringów Zrównoważonych Zamówień Publicznych (ZZP) w Polsce i Europie. Zainspirował inne organizacje do podjęcia podobnych działań.

Publikacja „Zrównoważone zamówienia publiczne w praktyce” oraz raport „Stosowanie zrównoważonych zamówień publicznych w Polsce” spotkały się dużym zainteresowaniem, a strona www.monitoringzzp.pl stała się bazą wiedzy i największym zbiorem dobrych praktyk z zakresu ZZP w Polsce.

Przeprowadzono niemal 50 spotkań z kluczowymi zamawiającymi. Zorganizowano seminarium dla zamawiających i dużą międzynarodową konferencję. W każdym z miast, w których realizowano projekt, zorganizowano „okrągły stół” − forum lokalnej debaty na temat ZZP. W wydarzeniach tych wzięło udział blisko 400 osób.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie mediów, miał łącznie co najmniej 85 cytowań, m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczpospolitej” czy Radiu TOK FM. Eksperci CentrumCSR.PL byli wielokrotnie zapraszani do komentowania wydarzeń z zakresu zamówień publicznych.

We współpracy z partnerem projektu, organizacją Ethical Trading Initiative Norway, zorganizowano wizytę studyjną w Oslo, podczas której ośmiu przedstawicieli polskich NGO spotkało się z przedstawicielami norweskich NGO i instytucji publicznych promujących zrównoważony rozwój.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny