Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Zmieniamy świat serce po sercu

Dzieci i młodzież Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
Fundacja L'Arche, Śledziejowice
2014-04-25 - 2015-07-31
382 765,00 PLN
343 355,00 PLN
mowa nienawiści, kampanie społeczne
Opis projektu
Dyskryminowanie i wykluczenie osób niepełnosprawnych intelektualnie przez dorosłych kształtuje negatywne postawy wśród dzieci i młodzieży. Ich zmiana może nastąpić m.in. poprzez prowadzenie działań edukacyjnych pomagających dzieciom zrozumieć osoby niepełnosprawne intelektualnie, a także dostarczanie im informacji i oddziaływanie na ich emocje. Nabywaniu pozytywnych postaw przez młodych ludzi sprzyjają również osobiste dobre doświadczenia.
Celem projektu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych i potrzebę ich akceptacji poprzez realizację zajęć w szkołach i wspólnych inicjatyw.
255 wolontariuszy przeprowadziło 55 wspólnych inicjatyw. 2360 dzieci w wieku 5-12 lat oraz 1014 uczniów w wieku 13-17 lat z 62 placówek oświatowych zostało przygotowanych do nawiązania relacji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
W ramach projektu przeprowadzono 102 zajęcia dla dzieci oparte na teatrze lalek z niepełnosprawnością (Teatr Muppetów), których celem było pokazanie epizodu z życia osób niepełnosprawnych intelektualnie i rozmowa na temat niepełnosprawności.
Ponadto zorganizowano 53 warsztaty dla młodzieży przedstawiające problem dyskryminacji. Na potrzeby projektu zostały zbudowane dwie lalki z zespołem Downa, powstał film pt. „Jestem” oraz scenariusze będące podstawą do zajęć. Przeszkolono też grupę aktorów Teatru Muppetów.
Z projektu skorzystały dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat z 62 placówek oświatowych.
Współpraca z The World of Puppets z Islandii, kierowanym przez światowej sławy lalkarza Bernda Ogrodnika, dała możliwość skorzystania z szerokiego doświadczenia lalkarskiego podczas tworzenia prototypów lalek z zespołem Downa. Fundacja L'Arche prowadziła zajęcia dla dzieci, wykorzystując stosowane wcześniej metody Teatru Muppetów.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny