Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Przepis na ulicę

Partycypacja publiczna Zakończony
kujawsko-pomorskie
Toruń
2014-02-03 - 2015-12-30
242 888,60 PLN
216 878,60 PLN
planowanie przestrzeni
Opis projektu
Projekt Przepis na ulicę podjął wyzwanie partycypacyjnego zaprojektowania infrastruktury drogowej, odpowiadając na częsty problem pomijania lokalnych społeczności i wielu grup użytkowników w procesach konsultacji projektów drogowych. Ulice i chodniki zajmują w miastach aż 80% dostępnej przestrzeni. Mimo to mieszkańcy sporadycznie zapraszani są do współdecydowania o ich wyglądzie, funkcji czy sposobie użytkowania. Mieszkańcy i urzędnicy nie wykorzystują istniejących narzędzi partycypacyjnych, aby wpływać na kształt przestrzeni drogowej.
Celem projektu było wypracowanie, na przykładzie Torunia, modelu angażowania mieszkańców do wspólnego planowania ulic.
W wyniku realizacji projektu powstały dwie koncepcje przebudowy ulic w Toruniu – Starej Drogi i Polnej. W ramach konsultacji powstały dwie metodologie projektowania ulic wraz z użytkownikami: w oparciu o pracę grupy roboczej oraz o konsultacje w mobilnym punkcie konsultacyjnym. Jedna z dróg została przebudowana w 2015 roku, przebudowa drugiej rozpocznie się w roku 2016. Po zakończeniu realizacji projektu, jego partner – Miejski Zarząd Dróg kontynuuje konsultacje ulic na poziomie osiedlowym w ramach swojego działania „Zaprojektuj Ulicę" stosując jedną z metodologii.
Na podstawie konsultacji dwóch ulic powstały raporty z konsultacji wraz z opisem metodologii prowadzenia konsultacji. Na bazie zdobytych doświadczeń powstał podręcznik kreowania dobrych przestrzeni ulicznych.
W realizowanych działaniach uczestniczyły różne grupy użytkowników konsultowanych ulic, a także lokalne organizacje pozarządowe i rady okręgu.
Partnerem projektu był Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, którego pracownicy stanowili wsparcie merytoryczne przy prowadzonych konsultacjach projektów przebudowy ulic.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny