Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wyjdź z domu, pojedź dalej

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
małopolskie
Moszczenica
2014-10-01 - 2015-12-31
65 021,90 PLN
58 490,70 PLN
niepełnosprawność
Opis projektu
Z doświadczeń fundacji wynika, że informacje dotyczące dostępności hoteli dla osób niepełnosprawnych często są niekompletne i nieprawdziwe, brakuje informacji o tym, jak pomagać osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim przy przesiadaniu się z wózka np. do samochodu.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami przez zwrócenie uwagi na problem niedostosowania obiektów turystycznych do potrzeb tych osób, udostępnienie im informacji o dostosowaniu obiektów noclegowych w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie oraz upowszechnienie zasad bezpiecznego przesiadania się z pomocą asystenta z wózka inwalidzkiego np. do samochodu.

Dzięki realizacji projektu prowadzący obiekty noclegowe zwiększyli wiedzę o potrzebach osób z różnymi niepełnosprawnościami, a władze samorządowe o słabym dostosowaniu tych obiektów. Osoby z niepełnosprawnościami zyskały portal internetowy ułatwiający szukanie odpowiedniego miejsca noclegowego w województwach małopolskim i podkarpackim oraz zamieszczono w internecie instrukcję, jak pomagać osobom poruszającym się na wózkach w przesiadaniu się.

Zbadano 77 obiektów noclegowych. Wyniki badań przedstawiono zarządzającym nimi, wskazując niedociągnięcia. Uruchomiono portal www.noclegibezbarier.pl informujący o obiektach noclegowych z województw małopolskiego i podkarpackiego przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (1409 odsłon, 468 sesji), wydano raport podsumowujący przeprowadzone badanie (analiza 77 ankiet, wskazanie braków i błędów obiektów noclegowych oraz obiektów najlepiej przystosowanych; 100 egz. przekazanych do instytucji państwowych i samorządowych zajmujących się turystyką) oraz opublikowano m.in. na stronie organizacji, Facebooku (564 wyświetleń) i Youtubie (721 obejrzenia) film instruktażowy o sposobach bezpiecznego przesiadania się osób poruszających się na wózku inwalidzkim z pomocą asystentów.

Z działań projektu skorzystały osoby z niepełnosprawnościami szukające informacji o noclegach w atrakcyjnych miejscowościach w dwóch województwach oraz instruktażu dla swoich asystentów i/lub członków rodzin dotyczącego pomocy w poruszaniu się (przesiadaniu) na wózku.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny