Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Spotkania z „innym”? – OK!

Dzieci i młodzież Zakończony
lubelskie
Biłgoraj
2014-09-01 - 2015-12-30
183 466,53 PLN
164 000,00 PLN
wolontariat
Opis projektu
Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego od pokoleń zamieszkują te tereny i mało jest wśród nich ludności napływowej. Sprawia to, że przybysze w tym środowisku czują się wyalienowani. Niepokojące są również zachowania wskazujące na nienawiść do Żydów: wielokrotnie zamalowywano portrety Singera na nowych obiektach OSiR, zamalowywano cokoły pamiątkowe, oblewano farbą pomniki.
Celem projektu było zwiększenie zaangażowania obywatelskiego młodzieży z miast i wsi powiatu biłgorajskiego w zakresie tolerancji oraz przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści.
Dzięki projektowi przygotowano 105 młodych ludzi, którzy przeprowadzili w sumie 15 akcji odpowiadających na zdiagnozowane w tym środowisku problemy dyskryminacyjne. Zorganizowali oni pikniki integrujące ludzi sprawnych z niepełnosprawnymi, festiwale kultur, olimpiady i paraolimpiady, spotkania z przedstawicielami innych krajów z Kenii i Ukrainy, Tydzień Tolerancji oraz wyjazdy z niepełnosprawnymi dziećmi szlakiem wielokulturowości. Przeprowadzili też działania artystyczne i kulturoznawcze integrujące różne grupy, a wolontariusze wzięli udział w Powiatowym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Biorąc udział w warsztatach, takich jak Spotkania z „Innością", Kraina Inicjatyw, Wizyty Studyjne Szlakiem Tolerancji czy Dzień Tolerancji, 300 osób stało się bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami, wrażliwymi na potrzeby i problemy tych, którzy się od nich różnią: kolorem skóry, wyznaniem, kulturą, sprawnością, statusem ekonomicznym, traumatycznymi doświadczeniami życiowymi. Potrafią one rozpoznawać przejawy dyskryminacji i mowę nienawiści oraz aktywnie i świadomie przeciwstawiać się im, stosując właściwe metody.
Projekt umożliwił młodzieży nabycie wiedzy i umiejętności podczas trzydniowych warsztatów, a następnie dał możliwość praktycznego działania dzięki realizacji własnych inicjatyw. Podczas wizyt studyjnych młodzież mogła skonfrontować własne akcje z działaniami innych organizacji pozarządowych.
Z projektu skorzystała młodzież w wieku gimnazjalnym z Biłgoraja, Księżpola, Majdanu Starego, Dąbrowicy, Hedwiżyna, Gromady oraz lokalne organizacje pozarządowe.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny