Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Młodzieżowe Akcje Osiedlowe

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-08-04 - 2016-01-31
210 065,52 PLN
188 077,89 PLN
wielokulturowość, mowa nienawiści, antysemityzm
Opis projektu
Nowa Huta, gdzie realizowany był projekt, jest największą pod względem liczby mieszkańców dzielnicą Krakowa (ponad 250 tys. mieszkańców). Mieszkają tu głównie ludzie, którzy na początku lat 90. stracili pracę po zamknięciu kombinatu hutniczego. Z danych policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie wynika, że jest to dzielnica zagrożona patologią i wykluczeniem społecznym, znaczna część społeczności jest zamknięta, nie widzi potrzeby rozwoju i udziału w życiu społecznym, a poziom jej świadomości obywatelskiej jest niewielki.
Dzieci i młodzież przejmują wzorce od rodziców lub starszych kolegów. Badania przeprowadzone w Nowej Hucie przez Fundację DEMOS pokazują, że duża część dzieci i młodzieży nowohuckiej ma kłopoty w szkole, wagaruje, jest agresywna. Utrudnia jej to funkcjonowanie w społeczeństwie oraz rozwój intelektualny.
Osoby objęte regularną pomocą społeczną często stają się roszczeniowe i bierne, uważają, że ta pomoc im się należy. Dzieci dorastające w takich rodzinach przyjmują podobną postawę.
Celem projektu było włączenie grupy młodzieży z Nowej Huty zagrożonej wykluczeniem społecznym w działania społeczne i wolontariackie na rzecz innych, a przez to zwiększenie aktywności obywatelskiej minimum 100 młodych osób.
150 młodych osób włączyło się w działania wspólne i działania na rzecz innych. W ramach integracji międzypokoleniowej dzieci i młodzież ze świetlicy wraz z osobami starszymi brały udział w warsztatach przygotowywania ozdób świątecznych. Zorganizowano także zbiórkę rzeczy dla schroniska bezdomnych zwierząt. Uczestnicy projektu wzięli udział w wyborach do rady dzielnicy. Uczyli się tworzenia budżetu obywatelskiego, pisania dokumentów urzędowych i listów intencyjnych, rozwiązywania sporów i problemów związanych z funkcjonowaniem osiedla oraz rad dzielnic. Monitorowali strony internetowe (BIP) wybranej rady dzielnicy i rady miasta, a także ustalili listę potrzeb i najważniejszych postulatów, którymi rada dzielnicy miałaby się zająć.
W ramach projektu prowadzono zajęcia streetworkingu, zajęcia edukacyjne w świetlicy, warsztaty działań promocyjnych i rozwoju osobistego.
Z projektu skorzystały dzieci i młodzież z Nowej Huty w Krakowie zagrożone wykluczeniem społecznym.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny