Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
Polska Debatuje, Warszawa
Norges Fredslag, Norwegia
2014-09-15 - 2016-03-14
227 316,53 PLN
201 589,41 PLN
kampanie społeczne, polityki krajowe, nowe technologie
Opis projektu
Polska jest bardzo zainteresowana rozwojem systemów bojowych bezzałogowych pojazdów latających (SBBPL), jednocześnie brak jest krajowej debaty publicznej o aspektach prawnych i etycznych ich użycia, a społeczeństwo obywatelskie dotychczas się na ten temat nie wypowiedziało.
Celem projektu była mobilizacja społeczeństwa obywatelskiego do wyrażenia stanowiska oraz zwiększenie szans na uwzględnienie jego opinii w polityce Państwa. Udało się opracować dwa stanowiska koalicji organizacji pozarządowych dot. SBBPL. Niektóre instytucje państwowe zdecydowały się uwzględnić nasz głos w pracach koncepcyjnych (CDiSSZ w Bydgoszczy i MSZ). Finałowa konferencja, wieńcząca kampanię promocyjną w 5 miastach, zgromadziła ok. stu osób: dziennikarzy, naukowców, przedstawicieli rządu i przemysłu oraz studentów, przez co przyczyniła się do zwiększenia świadomości i umożliwiła publiczną dyskusję.
W ramach projektu powstała strona www.5ton.pl zawierająca rezultaty projektu. Stworzono: 2 powiązane Stanowiska, nad którymi pracowało w sumie 13 organizacji społecznych; publikację popularnonaukową– 236 stron, również w formie ebook; interdyscyplinarny scenariusz dla nauczycieli akademickich, przetestowany 14 razy w 6 miastach (przez 388 osób); internetową bazę wiedzy o SBBPL - zawierająca 130 artykułów rekordów; narzędziownik - pakiet do pobrania z internetu, ze scenariuszami działań podnoszącymi wiedzę o SBBPL, film promocyjny oraz 4 filmiki z „Ambasadorami” Projektu; 2 nagrania debat z poziomu lokalnego konkursu debat; 6 Newsletterów; merytoryczne materiały dla dziennikarzy.
Głównym beneficjentem projektu było społeczeństwo obywatelskie, rozumiane jako organizacje społeczne oraz aktywni, młodzi obywatele. Poprzez dostarczenie narzędzia jakim jest scenariusz zajęć, dotarliśmy do nauczycieli akademickich. Dzięki publikacji (ebook) w języku polskim upubliczniliśmy rezultaty prac ekspertów, które mogą trafić do instytucji rządowych i naukowych, ale również obywateli.
NPA odgrywało przede wszystkim rolę mentora. Poprzez swoją sieć kontaktów, umożliwiło ICLHR dostęp do międzynarodowych forów dyskusji (ENAAT,EFAD). PCK służył pomocą merytoryczną oraz strategiczną-pomógł dotrzeć do ekspertów i nauczycieli akademickich. FPD przeprowadziła konkurs debat oraz wspierała w poprawnym formułowaniu stanowisk i komunikatów.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny