Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Młodzi kreatywni: redakcjaBB.

Dzieci i młodzież Zakończony
śląskie
Bielsko-Biała
Stowarzyszenie Montaż, Bielsko-Biała
2014-10-01 - 2016-01-31
322 876,25 PLN
290 000,00 PLN
wolontariat, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Według danych Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej społeczeństwo tego miasta się starzeje, więc większość programów i działań przeznaczona jest dla seniorów. Strategia dotycząca młodzieży ogranicza się do rozwijania oferty sportowej i częściowego wspierania edukacji formalnej. Brakuje też rzetelnej diagnozy środowiska młodych ludzi, co umożliwiłoby prowadzenie właściwej polityki młodzieżowej. Tymczasem młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna stanowi tu 15 procent populacji.
Długofalowym celem projektu było dopuszczenie do głosu młodych ludzi z Bielska-Białej oraz okolic i umożliwienie im wyrażania poglądów w przestrzeni publicznej.
Powstałe w ramach projektu magazyn RedakcjaBB i strona internetowa stały się platformą dyskusji i dzielenia się zainteresowaniami dla młodzieży Bielska-Białej. Ponadto biuro RedakcjaBB, otwarte 5 dni w tygodniu, oprócz typowej funkcji miejsca pracy zespołu redakcyjnego pełni także rolę miejsca spotkań młodzieży i rozmów o ich potrzebach.
60 młodych osób zostało przygotowanych do tworzenia przekazów medialnych. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności dziennikarskie podczas warsztatów (ok. 200 godz.), konsultacji oraz czterech wizyt studyjnych w profesjonalnych redakcjach. Przygotowano i wydano dwa numery magazynu RedakcjaBB (każdy w nakładzie 1500 egzemplarzy), które trafiły do 3 000 czytelników i ponad 13 000 odbiorców online. Powstała strona internetowa www.redakcjaBB.pl, która od grudnia 2014 r. do stycznia 2016 r. zarejestrowała 57 000 odsłon i ponad 14 000 użytkowników. Z projektu skorzystała młodzież z Bielska-Białej i okolic.
Dzięki współpracy z partnerami projektu obszar tematyczny tworzonych przez młodych ludzi materiałów, a tym samym treści i poglądów wyrażanych przez nich publicznie, rozszerzony został o ważne zagadnienia.
We współpracy z Anglo-American University w Pradze powstały teksty dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści (w tym teksty anglojęzyczne), a dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Montaż – publikacje dotyczące praw człowieka.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny