Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Młodzieżowe Centrum Pomocy Dziennikarskiej

Dzieci i młodzież Zakończony
łódzkie
Łódź
2014-10-01 - 2015-10-31
154 450,01 PLN
137 314,72 PLN
wolontariat, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Jednym z najważniejszych problemów społecznych jest w Polsce niedostateczne zaangażowanie obywateli w życie społeczne i polityczne. Wynika to z bardzo niskiego zaufania społecznego i przekonania, że "nic nie da się zrobić". Szczególnie widoczne jest to w niewielkich społecznościach lokalnych, gdzie obywatele nie widzą możliwości wpływania na działania władz, ani nawet ich kontroli.
W zmianie postaw ważną rolę może odgrywać niezależna od miejscowych władz prasa lokalna.
Celem projektu było wykształcenie młodych dziennikarzy obywatelskich.
Stworzone zostało Młodzieżowe Centrum Pomocy Dziennikarskiej, by wspierać dziennikarzy i edukować młodych ludzi zainteresowanych problemami lokalnej społeczności, ale nieposiadających wystarczającej wiedzy i umiejętności, by zacząć samodzielne działania.
Centrum przeprowadziło warsztaty dziennikarskie, w których wzięły udział 64 osoby z sześciu placówek w województwie łódzkim: Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Głuchowie, Domu Kultury w Łęczycy, LO im. B. Prusa w Skierniewicach, LO im. M. Kopernika w Wieruszowie oraz Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Zgierzu.
Rezultatem warsztatów było też powstanie dwóch publikacji elektronicznych dystrybuowanych na licencji CC: "Pakietu edukacyjnego dla osób prowadzących zajęcia dziennikarskie z młodzieżą licealną i gimnazjalną" oraz "Poradnika dla młodych dziennikarzy obywatelskich".
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny