Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Laboratorium budżetu partycypacyjnego

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-01 - 2015-12-18
374 146,27 PLN
332 316,27 PLN
budżet partycypacyjny
Opis projektu
W ostatnich latach budżet partycypacyjny (BP) stał się w Polsce bardzo popularnym mechanizmem. W przeciągu zaledwie 4 lat, czyli w okresie pomiędzy uruchomieniem pierwszego procesu BP w polskim samorządzie w 2011 r., a rozpoczęciem jesienią 2014 r. projektu, liczba procesów budżetu partycypacyjnego realizowanych na terytorium Polski znacząco wzrosła (w 2014r. 157 gmin miało swoją procedurę BP). Niestety bardzo często mechanizmy te nie spełniały podstawowych standardów.

Celem projektu było wzmocnienie samorządów, organizacji i aktywnych obywateli zaangażowanych w realizację BP w ich gminach poprzez dostarczenie narzędzi i wiedzy niezbędnej do tego by procesy te stawały się lepsze i zgodne ze standardami.
Działania projektowe pomogły w dostarczeniu wiedzy i narzędzi przydatnych w realizacji coraz bardziej przemyślanych procesów BP osobom zaangażowanym w działania partycypacyjne w ponad 60 polskich gminach. Umożliwiły też wymianę doświadczeń i stworzyły liczne okazje do uczenia się od siebie nawzajem praktykom partycypacji z różnych części Polski, kładąc akcent na bardziej refleksyjne podejście do wykorzystywania mechanizmów partycypacyjnych.

W ramach projektu prowadzono spotkania edukacyjne i dedykowane wymianie doświadczeń dla przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych, władz lokalnych i aktywnych mieszkańców zainteresowanych tematyką BP – zarówno z tych samorządów, które mają już za sobą doświadczenia z tym mechanizmem, jak i dopiero planują jego uruchomienie. W 5 samorządach zespół Stoczni wspierał procesy wypracowywania i zmiany regulaminów tamtejszych modeli BP z aktywnym udziałem mieszkańców. Ponadto efektami projektu są 3 publikacje poświęcone praktycznym aspektom wdrażania BP (wykorzystaniu narzędzi ICT, ewaluacji oraz różnym rozwiązaniom możliwym do zastosowania na różnych etapach procedury) oraz strona internetowa będąca repozytorium danych nt. polskich procesów BP, za pośrednictwem której można śledzić rozwój tego mechanizmu w Polsce oraz porównywać różne rozwiązania w tym zakresie.

W prowadzonych działaniach korzystano z wiedzy partnerów projektu – Institut de Govern Publiques z Barcelony - w zakresie ewaluacji BP oraz narzędzi ICT wspierających procesy BP na świecie oraz Związku Miast Polskich (ZMP) - odnośnie perspektywy administracji na mechanizm BP. ZMP był jednocześnie kluczowym kanałem dotarcia z zaproszeniami do udziału w projekcie oraz informacjami na temat jego produktów do samorządów lokalnych z całego kraju.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny