Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Hate over – jestem wolny od mowy nienawiści

Dzieci i młodzież Zakończony
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
lubelskie
Lublin
2014-10-30 - 2016-04-30
381 132,76 PLN
341 335,81 PLN
nowe technologie, działania edukacyjne, kultura, niepełnosprawność
Opis projektu
Z analiz Centrum Badań nad Uprzedzeniami wynika, że Polacy są gotowi zaakceptować mowę nienawiści kierowaną do osób LGBT, Romów, muzułmanów oraz Żydów. Młodzież, która częściej niż osoby dorosłe korzysta na co dzień z internetu, jest też bardziej na nią narażona.
Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu nie ma wyspecjalizowanych instytucji zajmujących się mową nienawiści. Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie w lutym 2014 r. wśród młodzieży z sześciu lubelskich szkół wynika, że młodzież nie zna instytucji ani kampanii zajmujących się tym problemem.
Projekt stanowił uzupełnienie działań ogólnokrajowych i europejskich w zakresie zwalczania mowy nienawiści, m.in. kampanii prowadzonej przez Departament Młodzieży Rady Europy, prowadzącej do stworzenia sieci aktywistów online.
Celem projektu było zmniejszenie zjawiska stosowania mowy nienawiści w internecie wśród uczniów gimnazjów z województw lubelskiego i podkarpackiego.
Uczniowie 20 szkół ponadgimnazjalnych, w których realizowany był program „Szkoła wolna od przemocy”, podjęli działania edukacyjne przeznaczone dla ich rówieśników, dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści.
Podczas projektu powstały scenariusze zajęć oraz gra decyzyjna, dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści. Skorzystało z nich ok. 1000 gimnazjalistów. W cyklu szkoleń dotyczących ww. tematyki i pracy z młodzieżą wzięło udział kilku nauczycieli z każdej ze szkół uczestniczących w projekcie.
Z projektu skorzystała młodzież gimnazjalna z województw lubelskiego i podkarpackiego.
Partnerem projektu była firma MyFolio.co, która służyła wiedzą niezbędną przy tworzeniu internetowych narzędzi edukacyjnych.