Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Lepsze Niepołomice

Partycypacja publiczna Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-10-29 - 2015-12-29
365 380,16 PLN
328 603,61 PLN
budżet partycypacyjny
Opis projektu
W gminie Niepołomice dotychczas ani mieszkańcy ani przedstawiciele władz nie byli zainteresowani wprowadzaniem mechanizmów partycypacji obywatelskiej. Mieszkańcy gminy nie zgłaszali projektów do budżetu obywatelskiego. Zaangażowanie Fundacji Instytut Studiów Strategicznych, posiadającej odpowiednie zasoby i doświadczenie, umożliwiło przekonanie mieszkańców i władz gminy do przeprowadzenie procesu budżetu obywatelskiego (BO).

Celem projektu było zwiększenie zaangażowania mieszkańców Gminy Niepołomice w sprawy lokalne poprzez wprowadzenie budżetu obywatelskiego.

W wyniku działań projektowych zgłoszono 136 wniosków do budżetu partycypacyjnego, a w głosowaniu nad wyborem projektów wzięło udział 32% uprawnionych do głosowania. Wszystkie działania podjęte w realizacji projektu oraz wszystkie powstałe dokumenty zostały wypracowane partycypacyjnie. Działania na temat BO spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy.
Opracowano regulamin Budżetu Obywatelskiego (BO) w drodze konsultacji społecznych. Odbyły się spotkania informacyjne na temat BO w dzielnicach, sołectwach i szkołach, w których wzięło udział blisko 1000 osób. Przeprowadzono kampanię informacyjną na temat projektów zgłoszonych do BO. Kampania objęła 14 spotkań, szereg artykułów prasowych i wysyłkę materiałów informacyjnych do każdego gospodarstwa domowego w gminie. Głosowanie na BO trwało 9 dni i oddano 6912 głosów. Po głosowaniu zweryfikowano regulamin BO na kolejny rok i zorganizowano konferencję podsumowującą projekt.

Partner projektu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej, prowadził lokalne działania promocyjne i zaangażował do działań projektowych wolontariuszy.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny