Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Obywatelski Monitoring Sądów 2014/2015

Kontrola obywatelska Zakończony
kujawsko-pomorskie
Toruń
2014-10-01 - 2015-12-31
409 473,54 PLN
349 450,93 PLN
wymiar sprawiedliwości, prawo, wolontariat
Opis projektu
Dużym problemem w Polsce jest brak zaufania społecznego do sądów oraz brak dialogu między trzecią władzą a zwykłymi obywatelami. Jedni nie rozumieją drugich, co jest źródłem wielu stereotypów i nieporozumień. Choć na warunki i oceny pracy polskich sądów wpływa wiele rozmaitych czynników – sprawiedliwe i pełne szacunku traktowanie każdego obywatela w sądzie jest kluczem do budowy autorytetu sądownictwa w naszym społeczeństwie.

Celem Obywatelskiego Monitoringu Sądów jest zwiększanie wzajemnego zaufania w relacji sądy-obywatele poprzez upowszechnienie prawa do udziału publiczności w rozprawach (art. 45 Konstytucji RP) oraz gromadzenie danych nt. sądownictwa widzianego oczami zwykłych obywateli. Ponadto, prowadzenie działań na rzecz poprawy funkcjonowania pojedynczych sądów oraz całego systemu wymiaru sprawiedliwości.
W ramach projektu zrealizowano piątą edycję Obywatelskiego Monitoringu Sądów (2014/2015) zainicjowanego w 2010 roku. W tym okresie przeszkolono w całej Polsce ponad 1250 osób w zakresie wiedzy o sądownictwie i terminologii prawno-sądowej, a 370 nowych osób zostało wolontariuszami, którzy chodzili na rozprawy sądowe w charakterze publiczności i wypełniali ujednolicone kwestionariusze. Dokonano w sumie 7500 obserwacji rozpraw sądowych oraz ponad 820 obserwacji infrastruktury budynków sądowych w sądach rejonowych i okręgowych. Usprawniono portale: courtwatch.pl służący zbieraniu danych wprowadzanych przez wolontariuszy oraz wokandaobywatelska.pl, który pozwala w sposób zautomatyzowany zapraszać wolontariuszy-obserwatorów na rozprawy zgłoszone w ich okolicach przez uczestników postępowań. Wyniki obserwacji zaprezentowano środowisku wymiaru sprawiedliwości na rozlicznych spotkaniach z nimi. Wyniki monitoringu i jego wpływ na zmiany sądach opublikowano w raporcie. Jego publikacji towarzyszyła konferencja, która skupiła najważniejszych przedstawicieli polskiego sądownictwa. Ponadto, po raz pierwszy przeprowadzono konkurs na Obywatelskiego Sędziego Roku, który miał duży oddźwięk w mediach.

Partner projektu, Stowarzyszenie Studentów ELSA promowało szkolenia dla potencjalnych wolontariuszy na uczelniach w Polsce.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny