Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

§ 207 kk – znęcanie się nad osobą najbliższą - monitoring śląskich sądów

Kontrola obywatelska Zakończony
śląskie
Bielsko-Biała
2014-09-01 - 2015-12-31
103 019,68 PLN
92 717,71 PLN
przemoc, kobiety
Opis projektu
Przemoc w rodzinie jest ogromnym problemem społecznym w Polsce i na świecie. Rocznie w Polsce według statystyk policyjnych przemocy doświadcza około 100 tys. osób rocznie, 70% stanowią kobiety, 20% nieletni, 10% mężczyźni. Inne badania natomiast mówią o 800 tysiącach do miliona samych kobiet, które doświadczają przemocy. Jednym z najważniejszych etapów na drodze do uwolnienia się od sprawcy jest etap sądowy. W Polsce rocznie w ostatnich latach średnio zapada około 12 tys. wyroków z art. 207 KK, jednak wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości ponad 85% wyroków sądowych dla sprawców przemocy zapada z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, a kwalifikacja naruszenia czynności narządów ciała w zdecydowanej większości jest określana, jako niska nawet jeśli ofiara przemocy została dotkliwie pobita. Po takich wyrokach większość ofiar przemocy nie decyduje się ponownie na próbę zmiany swojego życia.
Celem monitoringu jest wpłynięcie na postawy sędziów, aby w swojej pracy zwrócili uwagę na specyfikę rozpraw dotyczących znęcania i ich niezmiernie ważnej roli, jaką pełnią w życiu osoby pokrzywdzonej.
Przeprowadzony przez Fundację monitoring sądów rejonowych w województwie śląskim pod kątem wyroków z art. 207 KK rozpoczął dyskusję nt. wyroków sądów w sprawach dotyczących wyroków o znęcanie się nad osobą najbliższą – w debacie wzięli udział przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, psycholodzy oraz prawnicy. Powstała również Artystyczna Grupa Antyprzemocowa zrzeszająca mężczyzn zaangażowanych w działania przeciwko przemocy wobec kobiet.
W ramach projektu pozyskiwano akta sądowe oraz dane z sądów Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Przeszkoleni wolontariusze uczestniczyli w rozprawach sądowych. Na podstawie danych z monitoringu opracowano raport wraz z rekomendacjami, który wysłano do sądów, ministerstwa oraz osób i instytucji zajmujących się tematem przemocy w rodzinie. W Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Częstochowie odbyły się spotkania dotyczące wyników raportu. Męska Artystyczna Grupa Antyprzemocowa zorganizowała dwa happeningi przed sądami mające zwrócić uwagę na problem przemocy w rodzinie.
Beneficjentami projektu byli sędziowie, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, osoby doświadczające przemocy oraz ich rodziny.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny