Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Tolerancja na warsztat!

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-09-01 - 2016-04-30
296 664,88 PLN
266 664,88 PLN
wolontariat, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Młodzi ludzie z placówek opiekuńczo-wychowawczych borykają się z wieloma problemami wyniesionymi z niewydolnych wychowawczo rodzin. Mają problemy w szkole oraz trudności emocjonalne związane z sytuacją życiową, przez co często są nieakceptowani i nie potrafią się odnaleźć w szkolnej i lokalnej społeczności. Zagubienie w otaczającej rzeczywistości, a co za tym idzie niska samoocena i trudności w porozumiewaniu się z innymi często prowadzą do depresji i funkcjonowania na marginesie życia społecznego.
W województwie małopolskim działa 289 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym 72 całodobowe, mające pod opieką 1223 osoby, z czego ok. 37 proc. to młodzież w wieku 14-16 lat. Z oferty placówek dziennych skorzystało 12 958 osób (dane GUS). Ci młodzi ludzie potrzebują szansy na równy start. Przeprowadzone konsultacje wykazały, że nikły odsetek z nich podejmuje aktywność poza ośrodkiem lub szkołą, co utrudnia ich uspołecznienie.
Celem projektu było umożliwienie wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych z województwa małopolskiego udziału w inicjatywach edukacyjnych poza placówką i szkołą. Zachęcając ich do aktywności artystycznej, zamierzano też zapoznać ich z problemami braku tolerancji i mowy nienawiści w internecie.
55 dziewczynek i 53 chłopców z placówek opiekuńczo-wychowawczych stworzyło prace filmowe i fotograficzne o nietolerancji, dyskryminacji i mowie nienawiści, które ich dotykają. Podjęli też działania dotyczące tolerancji i mowy nienawiści.
Przeprowadzono 29 warsztatów fotograficznych oraz 18 warsztatów dotyczących filmu. Młodzież kilkakrotnie uczestniczyła w wydarzeniach kulturalnych: Word Press Photo, Miesiąc Fotografii, Festiwal Filmów Po Godzinach, a także w warsztatach telewizyjnych w krakowskim oddziale telewizji TVN.
Odbyło się 9 wystaw fotograficznych, 8 projekcji filmowych oraz finał konkursu wraz z galą finałową projektu „Tolerancja na warsztat!”.
Beneficjentami byli podopieczni 7 placówek w wieku 12-19 lat z województwa małopolskiego.
Partner projektu, Fundacja Babel Images, przeprowadził warsztaty z fotografii oraz przygotował wystawy, opracował i prowadził stronę internetową projektu. Współorganizował również konkurs na najlepszą pracę o tolerancji i zwalczaniu mowy nienawiści w internecie, aby zaktywizować szersze grono odbiorców.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny