Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Energetyczne narady obywatelskie na Pomorzu

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-01 - 2015-09-30
326 286,72 PLN
293 279,86 PLN
polityki lokalne, samorząd, ochrona środowiska/zrównoważony rozwój
Opis projektu
Sposób prowadzenia konsultacji społecznych w Polsce ogranicza możliwość zabrania głosu w debacie. Trudne tematy, mimo że bliskie mieszkańcom, często pozostają zarezerwowane dla ekspertów. Mimo że każdy z nas korzysta z energii, decyzje dotyczące lokalnych planów i strategii energetycznych zapadają praktycznie bez społecznego udziału.

Celem projektu było włączenie mieszkańców czterech gmin powiatu starogardzkiego do dyskusji na temat lokalnej energetyki poprzez udział w energetycznych naradach obywatelskich i w efekcie upowszechnienie narady obywatelskiej jako metody udziału społecznego w tworzeniu polityk publicznych.

Mieszkańcy gminy wiejskiej Starogard Gdański, Miasta Starogard Gdański, gminy Zblewo i gminy Kaliska wzięli udział w energetycznych naradach obywatelskich. W każdej gminie odbyły się cztery spotkania narady poprzedzone warsztatami przygotowawczymi i zakończone wysłuchaniami publicznymi, na których mieszkańcy prezentowali wypracowane wspólnie rekomendacje społeczne. W ramach projektu prowadzona była strona internetowa www.wlacz-sie.pl oraz fanpage na Facebooku. Efekty projektu wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia narad obywatelskich przedstawiono w broszurze „Narada obywatelska krok po kroku”. Rekomendacje społeczne wypracowane przez mieszkańców gmin zostały włączone do Powiatowego Programu Niskowęglowego Rozwoju, a lokalne władze podpisały list intencyjny o współpracy w realizacji rekomendacji i upowszechnianiu metody narady obywatelskiej.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu byli mieszkańcy czterech gmin, w których odbyły się energetyczne narady obywatelskie. W wyniku realizacji projektu korzyści odniosły także lokalne NGO i grupy nieformalne, liderzy, działacze i społecznicy, wójtowie/prezydenci, radni oraz urzędnicy z gmin uczestniczących w projekcie, gmin ościennych i z powiatu.

Partner projektu był odpowiedzialny za zadania związane z partycypacją społeczną. Partner wykorzystał swoje doświadczenie moderatorskie, animacyjne i badawcze w opracowaniu raportów, prowadzeniu warsztatów i spotkań narady oraz ewaluacji projektu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny