Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Aktywni mieszkańcy kształtują przestrzeń Miasta−Ogrodu Włochy

Partycypacja publiczna Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2015-12-31
98 647,44 PLN
88 782,22 PLN
polityki lokalne
Opis projektu
Stowarzyszenie działa od 2002 roku, skupia mieszkańców warszawskiej dzielnicy Włochy i działa na rzecz ładu przestrzennego dzielnicy, ochrony dziedzictwa historycznego Miasta Ogrodu Włochy i aktywności obywatelskiej mieszkańców. Zabiega o rewitalizację zaniedbanych przestrzeni dzielnicy. Takimi obszarami są właśnie tzw. Ogrodu Kosmosu (teren dawnych ogródków działkowych na ul. Sympatycznej) oraz stacja PKP Warszawa Włochy wraz z przylegającym do niej placem.

Celem projektu było nawiązanie dialogu mieszkańców dzielnicy Włochy z przedstawicielami władzy samorządowej i zarządców terenów i wypracowanie pomysłów na dalsze działania w przestrzeni zaniedbanych działek i okolicy dworca.

W efekcie działań projektowych Urząd Miasta zadeklarował konsultacje społeczne w sprawie Ogrodów Kosmosu oraz organizację warsztatów projektowych i konkursu architektonicznego na zabudowę terenu dworca.
Władze dzielnicy wydały wstępną zgodę na stworzenie jednego nowego skweru w dzielnicy.

W ramach projektu powstała ekspertyza prawna dotycząca możliwości wpływu mieszkańców na kształtowanie przestrzeni wokół stacji PKP Włochy.
Przeprowadzono badanie oczekiwań mieszkańców dotyczące włochowskich skwerów. Zorganizowano 2 debaty merytoryczne, na których mieszkańcy spotykali się z przedstawicielami władz samorządowych, a także poznawali dobre praktyki rewitalizacji. Zorganizowano 2 akcje sadzenia kwiatów na skwerach miejskich oraz Piknik Aktywnych Mieszkańców. Wydano też 14 numerów lokalnej gazety „Kula Włochowska”, współtworzonej przez mieszkańców i umożliwiającej prezentację pozytywnych rezultatów starań o oczekiwane zmiany. Złożono do władz miasta wniosek o zorganizowanie warsztatów projektowych dla mieszkańców i ogłoszenie konkursu architektonicznego na profesjonalny projekt zabudowy placu. Złożono do władz lokalnych 3 pisma w sprawie utworzenia nowych skwerów. 100 mieszkańców wzięło udział w spacerach badawczych, co najmniej 130 w spotkaniach merytorycznych, ok. 60 uczestniczyło w akcji sadzenia kwiatów, 365 wypełniło kwestionariusze w badaniu ankietowym nt. skwerów miejskich, co najmniej 500 uczestniczyło w Pikniku, 20 napisało teksty opublikowane w „Kuli“.

Odbiorcami projektu byli mieszkańcy dzielnicy Włochy oraz lokalne władze (Urząd Miasta i Urząd Dzielnicy), organizacje społeczne i radni dzielnicy.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny