Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Projekt Korba

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Odporyszów
2014-08-05 - 2015-12-31
311 642,83 PLN
280 385,87 PLN
aktywizacja społeczności lokalnych, działania edukacyjne
Opis projektu
Według raportu CBOS „Młodzi 2013” ponad połowa respondentów uważa, że w obecnych czasach można liczyć tylko na siebie, a tylko 28% sądzi, że ważniejsza jest umiejętność współdziałania z innymi. Zaś z Diagnozy Społecznej 2013 wynika, że młodzież w wieku 15-18 lat to grupa o najmniejszej wrażliwości społecznej.
Oferta formalnego systemu edukacji wymaga uzupełnienia. Nie przygotowuje on młodzieży w dostatecznym stopniu do funkcjonowania w ustroju demokratycznym, nie kształtuje też umiejętności organizacyjnych i społecznych. Wyniki badań PISA 2013 potwierdziły, że młodzież w Polsce osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie edukacji ogólnej, ale poziom takich umiejętności jak przedsiębiorczość, radzenie sobie z nowymi wyzwaniami czy kompetencje społeczne jest bardzo niski.
Celem projektu było zatem przygotowanie kilkudziesięcioosobowej grupy młodych liderów i liderek w wieku 15-18 lat, którzy realizowaliby inicjatywy społeczne i włączali w te działania swoich rówieśników/nice.
W ramach Projektu Korba powstała grupa 56 takich właśnie młodych liderów i liderek (w tym 52 z województwa śląskiego i 4 z Reykjaviku), którzy zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu realizacji społecznych przedsięwzięć, np. badanie lokalnych potrzeb, koordynowanie projektu, zarządzanie zespołem, pozyskiwanie partnerów i środków na realizację projektów.
Uczestnicy/czki Projektu Korba korzystali z szeregu szkoleń i warsztatów dotyczących rozwoju kompetencji społecznych i zarządczych (m.in. Liderski Odjazd, Narzędziownia Lidera i Liderki), a także z mentoringu rówieśniczego i siedmiomiesięcznego tutoringu – procesów wspierających realizację projektów i rozwój osobisty.
Zrealizowano 55 projektów/akcji społecznych, takich jak koncerty, warsztaty, zbiórki, filmy, publikacje, debaty, spotkania międzynarodowe, imprezy sportowe. Ich odbiorcami było prawie 13 tys. osób. W projekty zaangażowało się 234 wolontariuszy/szek z grup rówieśniczych.
Partnerem projektu było Association ProjektPolska.is z Islandii. Był on odpowiedzialny za rekrutację uczestników mieszkających w Islandii, obsługę części wymiany młodzieżowej, poprowadzenie warsztatów dla uczestników/czek oraz koordynację działań zespołu islandzkiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny