Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Aktywna przestrzeń w dzielnicy

Partycypacja publiczna Zakończony
małopolskie
Kraków
2014-10-01 - 2016-02-28
379 483,47 PLN
340 343,27 PLN
samorząd
Opis projektu
Kluczowe problemy partnerzy projektu określili na trzech poziomach. Pierwszy dotyczył roli radnych i ich niewystarczających kompetencji do włączania mieszkańców w sprawy dzielnic w Krakowie. Kolejny dotyczył mieszkańców - ich nieznajomości radnych oraz możliwości konstruktywnego angażowania się w sprawy dzielnicy. Trzeci poziom to niewykorzystywany potencjał dzielnic jako jednostek pomocniczych miasta.
Celem projektu było zainicjowanie debaty między różnymi środowiskami na temat wzmocnienia roli dzielnic jako jednostek pomocniczych miasta.
Projekt doprowadził do powołania przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Krakowie Forum Przyszłości Dzielnic, które kontynuuje pracę nad rekomendacjami w sprawie wzmocnienia dzielnic i organizuje regularne spotkania poświęcone ich rozwojowi z udziałem samorządowców, aktywistów, naukowców i polityków.
Przeprowadzono kampanię społeczną „Superradny”, która zwróciła uwagę na wybory do Rad Dzielnic i przybliżyła sylwetki kandydatów. Zaplanowano i zrealizowano w dzielnicach 6 inicjatyw partycypacyjnych (m.in. spotkania konsultacyjne, warsztaty, projekt terenu zielonego) z udziałem 400 mieszkańców. Radni dzielnic uczestniczyli w cyklu edukacyjnym o tym, jak angażować mieszkańców. Odbyło się 6 międzydzielnicowych forów, których celem była diagnoza problemów krakowskich dzielnic oraz wypracowywanie rekomendacji na rzecz ich wzmocnienia. Przedmiotem dyskusji były m.in. rola radnego, budżet obywatelski, odbiory inwestycji, planowanie przestrzeni. W forach wzięło udział 184 osób – radnych, mieszkańców, urzędników. Powstała koalicja trzech organizacji prowadzących od kilku lat działania na rzecz dzielnic (od aktywizacji mieszkańców i radnych po działania strażnicze). Koalicja kontynuuje działania rzecznicze w ramach Forum Przyszłości Dzielnic.
Beneficjentami projektu byli mieszkańcy Krakowa, radni miasta i dzielnic, urzędnicy, aktywiści miejscy i przedstawiciele organizacji.
Partner, Pracownia Obywatelska, odpowiedzialny był za kampanię informacyjną, koordynowanie działań rzeczniczych w ramach koalicji i Forum Przyszłości Dzielnic oraz uczestniczył w planowaniu tematyki forów.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny