Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Aktywni obywatele = młodzi spółdzielcy

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kolbark
2014-09-01 - 2016-04-30
350 000,00 PLN
310 000,00 PLN
wolontariat, niepełnosprawność
Opis projektu
Projekt powstał w oparciu o szeroką diagnozę środowiska młodzieży uczącej się w szkołach średnich powiatu olkuskiego, diagnozę organizacji działających na terenie powiatu oraz dane z badań ogólnopolskich. Z raportu z badań Rady Monitoringu Społecznego „Aktywność społeczna młodzieży na obszarach wiejskich" wynika, że tylko 23 proc. ludzi w wieku 14-24 lata angażuje się w działalność organizacji pozarządowych, a prawie połowa z nich robi to sporadycznie. Problem ten w większym stopniu dotyczy młodzieży wiejskiej, która niewiele wie na temat działalności organizacji oraz nie potrafi angażować się w życie własnej społeczności.
Celem projektu było stworzenie grupy liderów młodzieżowych, którzy będą prowadzili samodzielną działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz swoich rówieśników.
W ramach projektu 30 młodych ludzi zostało przygotowanych do pełnienia roli młodzieżowych liderów społecznych, a utworzone przez nich spółdzielnie uczniowskie umożliwiają kontynuację podjętych działań.
Uczestnicy projektu wzięli udział w cyklu szkoleń dotyczących współpracy w grupie, edukacji rówieśniczej, prowadzenia spółdzielni uczniowskich oraz wolontariatu. Ze szkoleń skorzystali też nauczyciele i rodzice uczniów. Powstały trzy spółdzielnie uczniowskie: w II i IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu i w Zespole Szkół w Bukownie. Każda grupa młodzieży prowadzącej spółdzielnię uczniowską zrealizowała projekt społeczny na terenie swojej szkoły.
Z projektu skorzystała młodzież w wieku 16-18 lat zamieszkująca powiat olkuski. Większość z nich pochodziła z terenów wiejskich.
Tradičné ľudové umelecké remeslá ze Słowacji, partner projektu, odpowiadał za współpracę przy opracowaniu programu i organizacji wizyty studyjnej.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny