Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Czas na wolontariat

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kwiatonowice
2014-09-01 - 2015-12-31
389 575,01 PLN
349 133,38 PLN
mowa nienawiści, nowe technologie
Opis projektu
Z badań CBOS z lutego 2013 r. wynika, że tylko co 20. Polak pracował jako wolontariusz. Według raportu World Giving Index 2012 daje to nam 94. miejsce na świecie. Z kolei badania Instytutu Gallupa z 2011 r. pokazują, że zaledwie 16 proc. młodzieży angażuje się w inicjatywy społeczne i wolontariat. Działalność ta nie rozkłada się jednak równomiernie: im mniejsza miejscowość, tym aktywność jest mniejsza. W powiecie gorlickim nie ma zorganizowanego wolontariatu. Nie ma organizacji, która systemowo i planowo realizuje idee wolontariackie. Z badań i doświadczeń KSH wynika, że w powiecie gorlickim zanikła działalność charytatywna. Młodzież utożsamia ją tylko z akcjami społecznymi. Chętnie bierze udział np. w zbiórkach żywności, Szlachetnej Paczce itd.
Gmina miejska i wiejska Gorlice ma najwyższy wskaźnik mieszkańców powyżej 70. roku życia – 19,3 proc. W tej grupie opieką systemową (DPS-3, PCPR, GOPS, MOPS) objętych jest zaledwie 35 proc. osób spośród tych, które potrzebują pomocy. Osoby żyjące samotnie nie zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny. Zorganizowany wolontariat będzie się stopniowo rozszerzał na wszystkie gminy powiatu i uzupełniał luki w systemowej opiece nad ludźmi starszymi, którzy z różnych powodów zdani są tylko na siebie czy dorywczą pomoc opiekunek społecznych.
Projekt powstał z myślą o upowszechnieniu młodzieżowego wolontariatu związanego z pomocą społeczną na terenie powiatu gorlickiego.
42 uczniów dwóch szkół ponadgimnazjalnych zostało przygotowanych do pracy wolontariackiej na rzecz podopiecznych domów opieki społecznej. Zaowocowało to 14 „diadami społecznymi” między mieszkańcami domów pomocy społecznej a uczniami.
W ramach projektu w pięciu szkołach powstały koła wolontariatu, utworzono dwie klasy wolontariackie, przeprowadzono szkolenia dla uczniów i nauczycieli. Zorganizowano Punkt Porad i Konsultacji Obywatelskich, a także wizytę studyjną i galę wolontariatu.
Z projektu skorzystali uczniowie i nauczyciele pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorlickiego oraz podopieczni domów pomocy społecznej.
Partnerami projektu były Gmina Gorlice, Miasto Gorlice i Powiat Gorlicki. Jako organy prowadzące placówki oświatowe umożliwiły przeprowadzenie działań w szkołach, a także zapewniły możliwość współpracy z ośrodkami pomocy społecznej.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny