Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Hostel interwencyjny dla osób LGBT

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-01 - 2016-02-29
393 925,26 PLN
348 652,26 PLN
LGBTQ, bezdomność
Opis projektu
Z raportu "Sytuacja społeczna osób LGBT" (2013), z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Fundację Transfuzja wynika, że w Polsce utrzymuje się jeden z najwyższych w UE wskaźników dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Osoby nieheteroseksualne doznają przemocy zarówno psychicznej (44%) jak i fizycznej (12%), w przypadku osób transpłciowych odsetek ten jest jeszcze wyższy. Działające hostele interwencyjne nie są przygotowane na przyjęcie osób LGBT. Czują się oni tam niezrozumiani i wyalienowani, część z nich doświadczała ponownie przemocy (zarówno od personelu jak i innych klientek/ów).
Celem projektu było zapobieganie wykluczeniu osób LGBT poprzez prowadzenie bezpiecznego miejsca dla tych, które doznały przemocy w związku z orientacją lub tożsamością seksualną i pomaganie im w rozwiązywaniu problemów życiowych.
Udzielono schronienia i zapewniono kompleksowe wsparcie 49 klientom.
Uruchomiono hostel z 12 miejscami noclegowymi. Mieszkańcom zapewniono: poradnictwo socjalne (383 godziny konsultacji dla 41 osób), poradnictwo w planowaniu zmian życiowych (284 godziny dla 49 osób), treningi umiejętności społecznych (629 godzin dla 25 osób), poradnictwo psychologiczne (642 godziny dla 45 osób) i terapię psychologiczną (186 godzin dla 32 osób).
Uczestnikami projektu były osoby LGBT, które doświadczyły przemocy, głównie identyfikujące się jako mężczyźni (40 mieszkańców) w wieku 18-51 lat.
Partner wniósł do projektu doświadczenie związane z diagnozowaniem potrzeb i udzielaniem wsparcia osobom transpłciowym.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny