Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

"Weź oddech"

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
wielkopolskie
Poznań
2014-10-01 - 2016-04-30
359 081,57 PLN
322 921,72 PLN
niepełnosprawność, integracja
Opis projektu
Z doświadczeń Stowarzyszenia wynika, że wiele osób z niepełnosprawnością (ON) jest w stanie wykonywać różne czynności samodzielnie, brać udział w zajęciach sportowych i aktywnościach społecznych. Jednak ograniczone nadopiekuńczością swoich opiekunów, mają mało wiary we własne możliwości oraz niskie poczucie sprawczości.
Celem projektu było zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością oraz zmotywowanie ich do podjęcia aktywności ruchowej, społecznej, obywatelskiej, a dzięki temu zmniejszenie zakresu obowiązków rodziców ON wobec swoich dzieci.
49 osób z niepełnosprawnością zwiększyło zakres swojej samodzielności, a 96 opiekunów ON stało się bardziej aktywnych społecznie.
Projekt realizowano w trzech półrocznych edycjach. Instruktorzy raz w tygodniu zajmowali się niepełnosprawnym uczestnikiem, którego mieli pod opieką – zawozili go na zajęcia sportowo-rekreacyjne i zajęcia psychologiczne, ale też do kosmetyczki, fryzjera itp. (co najmniej 144 godziny wsparcia na osobę). Dzięki pomocy instruktorów opiekunowie ON mogli odpocząć lub zająć się własnym rozwojem. Działania obejmowały zajęcia ruchowe (288 godzin) i wsparcie psychologiczne (342 godziny) zarówno dla ON, jak i ich opiekunów. Szczególnie ważne były warsztaty grupowe ON z psychologiem ukierunkowane na budowanie świadomości, jak ich zachowanie odbierane jest w szerszej społeczności. Oferowano również spotkania z dietetykiem i wizażystką (144 godziny), wspólne wyjścia do kina, na targi i pokazy tematyczne, imprezy integracyjne, zawody. Niektórzy pierwszy raz w życiu zatańczyli z partnerem, skorzystali z pływalni, byli u fryzjera. Uruchomiono też infolinię, w ramach której udzielono ponad 1600 porad prawnych i psychologicznych dla osób z całej Polski. W warsztatach dotyczących wolontariatu wzięło udział 50 ON i ich 78 opiekunów. Powstała grupa 21 wolontariuszy, z której 10 osób rozpoczęło regularną współpracę ze Stowarzyszeniem.
Działaniami objęte zostały 54 rodziny przede wszystkim z Wielkopolski (w tym 54 osoby z niepełnosprawnością i ich 96 opiekunów) .
Partner norweski podzielił się doświadczeniami z prowadzenia zajęć dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny