Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie

Kontrola obywatelska Zakończony
śląskie
Katowice
2014-09-01 - 2016-04-30
360 207,04 PLN
324 137,04 PLN
samorząd, budżet partycypacyjny, dostęp do danych publicznych , finanse publiczne
Opis projektu
Pierwszy polski budżet obywatelski wprowadzono w Sopocie w 2011 r. Od tego czasu trwa jego gwałtowny rozwój i liczba samorządów, które uruchomiły ten mechanizm przekracza już 100. Co ważne, cieszy się on zainteresowaniem mieszkańców (frekwencja w głosowaniu sięga często 20-30% uprawnionych, mieszkańcy składają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset propozycji). BO w Polsce pokazuje potrzebę współdecydowania o mieście przez mieszkańców. Jest to mechanizm umożliwiający budowę kapitału społecznego i wzrost odpowiedzialności obywatelskiej. Jednak to co może mu zaszkodzić, to nieodpowiedni sposób wdrażania, stąd rzetelne przyjrzenie się, jak kształtują się BO w Polsce jest kluczowe dla dalszego ich rozwoju.

Celem projektu było zdiagnozowanie słabych i silnych stron procesu, a tym samym umożliwienie jego poprawy. Kolejnym celem było stworzenie narzędzia, które po zakończeniu projektu będzie mogło służyć do prowadzenia oddolnych monitoringów w samorządach i włączania lokalnych społeczników w rozwój BO.

W ramach projektu zrealizowano pilotaż monitoringu realizacji budżetów obywatelskich w 6 śląskich gminach. Każdy z nich zakończył się publikacją raportu. Następnie przeprowadzono monitoringi w 18 gminach z całej Polski, również zakończone raportami. Stworzono także 2 raporty podsumowujące (po pilotażu i na zakończenie projektu), przygotowano narzędzie do monitoringu, a także zorganizowano 9 debat lokalnych, w których wzięło udział ok. 180 osób.

Rezultatami projektu są zmiany w funkcjonowaniu BO we wszystkich 6 gminach, w których prowadzono pilotaż i monitoring właściwy, a także prace nad wprowadzeniem zmian w kolejnych kilku samorządach, które poddano jedynie monitoringowi. Kolejnym rezultatem jest stworzenie i przetestowanie narzędzia do monitoringu BO oraz pokazanie, że prowadząc monitoring można wpłynąć na zmianę prowadzenia BO i mieć większy wpływ na ich kształt.

Beneficjentem projektu są władze i mieszkańcy 18 monitorowanych gmin, a także władze i mieszkańcy innych polskich gmin i miast, które wprowadziły lub zamierzają wprowadzić BO.

Partnerem w projekcie była Spółdzielnia Kooperatywa Pozarządowa, której ekspert był współodpowiedzialny za pracę na każdym z etapów, w tym m.in. przy tworzeniu narzędzia, prowadzeniu monitoringów, tworzeniu raportów i prowadzenie debat.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny