Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Pomyśl o innych - wolontariat drogą wyjścia z dziedziczonej bezradności

Dzieci i młodzież Zakończony
wielkopolskie
Klucze
2014-09-01 - 2016-04-30
97 737,95 PLN
86 432,22 PLN
wielokulturowość, mowa nienawiści
Opis projektu
Poznańskie placówki wsparcia dziennego najczęściej oferują typowe działania pomocowe: opiekuńczo-wychowawcze czy socjoterapeutyczne, czyniące dzieci biorcami. Z doświadczeń ChSD wynika, że to nie wystarcza, by pomóc im wyjść z postawy biorcy i wyuczonej bezradności, jaką nabywają w rodzinnym środowisku. Jedną z bardziej efektywnych form aktywizacji społecznej dzieci jest wolontariat, ponieważ pomaga wypracować w nich postawy otwartości, zaangażowania i podejmowania inicjatyw na rzecz innych. Potwierdzają to badania („Kodeks kluczowych wartości wolontariatu", Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, 2011), doświadczenia wielu podmiotów (m.in. Fundacja Pomocy Dzieciom „Krzyk", Urząd Miasta Katowice, Regionalne Centrum Wolontariatu i PUP w Gdańsku, Stowarzyszenie Instytut Zachodni, Caritas) i wnioski z projektów dotyczących wolontariatu (np. „Wolontariat – włącz się!", „Aktywizacja personalna, zawodowa i społeczna osób długotrwale bezrobotnych zagrożonych marginalizacją”, „Gdański program aktywizacji zawodowej poprzez wolontariat”). W Poznaniu funkcjonuje kilkadziesiąt świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, ale żadna nie proponuje zajęć dla młodzieży powyżej 15. roku życia – jest ona pozostawiona sama sobie, choć tak jak dzieci młodsze jest narażona na negatywne skutki rodzinnej przemocy i alkoholizmu, a wiek dojrzewania sprzyja podejmowaniu eksperymentów z używkami i przemocą oraz powielaniu błędów starszego pokolenia.
Projekt dotyczył przeciwdziałania wykluczeniu i marginalizacji społecznej grupy 30 dzieci i młodzieży z rodzin z Poznania, w których rodzice są niewydolni wychowawczo.
Efektem realizacji projektu było zminimalizowanie zagrożenia wykluczeniem społecznym 30 uczestników dzięki zaangażowaniu ich w działania na rzecz środowiska lokalnego. Zorganizowano 18 akcji wolontariackich na rzecz społeczności lokalnej i otoczenia świetlicy, przeprowadzono kurs finansowy i zajęcia praktyczne z instruktorem ICT (praca indywidualna i doradztwo). Odbyło się 198 godzin socjoterapii dla 4 grup oraz 121 godzin socjoterapii indywidualnej. Z projektu skorzystała poznańska młodzież w wieku powyżej 15. roku życia zagrożona marginalizacją.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny