Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Autyzm - poradnictwo specjalistyczne przeciw wykluczeniu.

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-10-01 - 2016-01-31
335 726,09 PLN
302 126,09 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
Opis projektu
Osoby z autyzmem(OzA) i ich rodziny często żyją na marginesie społeczeństwa. Problem dotyczy ok. 40 tys. dzieci i 20 tys. dorosłych w Polsce. Rodzice OzA często nie znają praw przysługujących im i ich dzieciom, gdyż instytucje publiczne nie są w stanie udzielić rzetelnej informacji. Wyniki badań przedstawione w publikacji „Raport 2013. Autyzm – sytuacja dorosłych”, jednoznacznie wskazują na konieczność prowadzenia poradnictwa specjalistycznego na temat różnorodnych uprawnień OzA, a także przygotowania materiałów informacyjnych o autyzmie i systemowych formach pomocy dla OzA i ich rodzin.

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu osób z autyzmem (OzA) poprzez specjalistyczne poradnictwo dla OzA i ich rodzin oraz dla pracowników pomocy społecznej, rehabilitacji, oświaty, służby zdrowia.

Dzięki realizacji projektu upowszechniono wiedzę na temat autyzmu – 1226 osób uzyskało specjalistyczną poradę i wsparcie, wydano ulotki informacyjne.

Działania obejmowały poradnictwo dotyczące osób z autyzmem i Zespołem Aspergera dla rodziców OzA, profesjonalistów z różnych placówek i instytucji, osób z Zespołem Aspergera, które samodzielnie poszukiwały odpowiedzi na swoje problemy (2774 porady). Porady dotyczyły zagadnień prawnych, obywatelskich, socjalnych, pedagogiczno-terapeutycznych, socjalno-terapeutycznych, „parent to parent”. W ramach poradnictwa przygotowano 153 pisma odwoławcze i przeprowadzono 15 interwencji. Zorganizowano 4 spotkania informacyjno-poradnicze dla rodziców dla grupy około 20 osób każde. Zaktualizowano 16 e-informatorów zawierających dane o placówkach dla osób z autyzmem w podziale na województwa. Wydrukowano ulotki informacyjne na temat autyzmu i Zespołu Aspergera (10 000 sztuk). Treść ulotek została skonsultowana z osobami z Zespołem Aspergera.

Beneficjentami projektu było 1226 osób potrzebujących specjalistycznej porady dotyczącej zagadnień związanych z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Partner projektu, wniósł informacje o sytuacji osób i ich rodzin z perspektywy regionu odległego od stolicy, wykorzystał dotychczasowe doświadczenia w zatrudnianiu osób z zespołem Aspergera i włączył je do opracowania ulotki.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny