Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Monitoring prac legislacyjnych i konsultacji społecznych w ochronie zdrowia

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2015-12-31
298 177,01 PLN
267 707,76 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
Opis projektu
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2001 roku zasadą przyzwoitej legislacji jest formułowanie przepisów prawa w sposób poprawny, precyzyjny i jasny. Zasada ta zyskuje szczególne znaczenie na gruncie przepisów regulujących ochronę zdrowia ze względu na sytuację pacjentów, u których często występuje konieczność szybkiego podjęcia leczenia. Jasne i zrozumiałe prawo pozwala w łatwy sposób zorientować się jakie świadczenia im przysługują i jakich obowiązków powinni dopełnić, aby pomoc otrzymać. Niejasne i nieprecyzyjne sformułowanie przepisu prawnego może rodzić niepewność u jego odbiorców, a także stwarzać dla organów stosujących przepis nazbyt dużą swobodę interpretacji.

Celem projektu było uzyskanie poprawy procesu legislacyjnego w obszarze ochrony zdrowia pod kątem przyzwoitej legislacji poprzez jego stałe monitorowanie oraz poszerzenie grona organizacji pacjenckich biorących udział w konsultacjach społecznych.

Powołano grupę ekspertów z dziedziny prawa medycznego i systemu ochrony zdrowia z udziałem przedstawicieli pacjentów i organizacji pozarządowych, którzy monitorują proces legislacyjny w obszarze ochrony zdrowia. Zaopiniowano 24 projekty aktów prawnych. Przedstawiciele 50 organizacji zostali przygotowani do udziału w konsultacjach społecznych Ministerstwa Zdrowia (MZ). Poznali podstawowe regulacje prawne dotyczące ich roli i miejsca w procesie tworzenia prawa w Polsce oraz przebiegu procesu legislacyjnego projektów aktów prawnych. Opracowano raport, w którym zidentyfikowano problemy legislacyjne zarówno w sposobie prowadzenia konsultacji publicznych przez MZ, jak i w sposobie przygotowywania przez resort projektów aktów prawnych. Zidentyfikowano także bariery, przez które organizacje pacjenckie rzadko uczestniczą w konsultacjach społecznych. Po roku prowadzonego monitoringu przedstawiono rekomendacje dla uczestników procesu legislacyjnego – zarówno MZ jak i organizacji pacjenckich. Rozpoczęto działania rzecznicze na rzecz wprowadzenia przez MZ wypracowanych rekomendacji. Udało się zainteresować nowego Ministra Zdrowia i jego zespół projektem oraz uzyskać obietnicę, że rekomendacje będą brane pod uwagę w trakcie prowadzonych prac nad usprawnieniem procesu konsultacji społecznych.
Projekt zrealizowano w partnerstwie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, której przedstawiciel znajdował się w grupie ekspertów monitorujących proces legislacji w ochronie zdrowia i która pomagała w dotarciu do organizacji onkologicznych w Polsce.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny