Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Audyt społeczny jakości opieki szpitalnej w Polsce - pilotaż

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2015-11-30
240 352,86 PLN
215 812,24 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia
fundacjauj.pl
Opis projektu
Inicjatywy polegające na ocenie instytucji świadczących usługi medyczne w celu poprawy służby zdrowia w Polsce są podejmowane od lat. Jednak bardzo niewiele zmian wprowadzanych do systemu opieki zdrowotnej było opartych na analizie opinii pacjentów. Tymczasem to pacjent, jako główny beneficjent systemu, powinien mieć realny wpływ na jego kształt i rolę w tworzeniu systemu ochrony zdrowia.
Celem projektu było podniesienie jakości obsługi pacjentów szpitalnych poprzez stworzenie i przetestowanie standardowej ankiety dla pacjentów oceniającej funkcjonowanie dowolnego szpitala w Polsce.
W 5 warszawskich szpitalach przeprowadzono ankiety z pacjentami lub opiekunami pacjentów niepełnoletnich. Na ich podstawie powstały analizy, które posłużyły do przygotowania raportów o każdej z jednostek. Opracowano indywidualne programy naprawcze, które zostały przedstawione dyrektorom i personelowi szpitali. Wyniki audytów i rekomendacje zmian opublikowano w raporcie podsumowującym. Część porównawcza raportu, oparta na wynikach ankiet pacjenckich, miała posłużyć jako narzędzie motywowania szpitali do podnoszenia jakości swoich działań. Projekt zakończyła konferencja, podczas której promowano stosowanie przez szpitale przetestowanych w ramach projektu ankiet i metod zbierania opinii pacjentów.
Pilotaż przeprowadzony w warszawskich szpitalach zaowocował wypracowaniem zestawu ankiet, które przekazano do instytucji sprawujących nadzór nad szpitalami – Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Monitorowania Jakości. Dzięki projektowi zostały przyjęte zmiany legislacyjne, umożliwiające dodatkowe promowanie podmiotów, m.in. na podstawie opinii pacjentów. Wyczulenie decydentów na opinie pacjentów dotyczące systemu ochrony zdrowia jest ważnym efektem projektu.
Na realizacji projektu skorzystają pacjenci leczący się w szpitalach w całej Polsce.
Partner projektu był odpowiedzialny za stworzenie ankiety, przeprowadzenie badania i opracowanie wyników. Partner stworzył 5 raportów cząstkowych i raport zbiorczy.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny