Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Książki w pudle

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-25 - 2015-12-31
156 255,10 PLN
139 235,14 PLN
więźniowie
Opis projektu
W Polsce w zakładach karnych przebywa średnio ok. 81 tys. osób kwartalnie; w ciągu 3 lat od opuszczenia więzienia wraca do niego ok. 80% osób. Więźniowie to grupa osób podlegająca stygmatyzacji, wielokrotnemu wykluczeniu, które dotyczy nie tylko skazanych, ale także ich najbliższych.
Celem projektu było wsparcie edukacyjno-resocjalizacyjne więźniów w powrocie do społeczeństwa poprzez edukację czytelniczą, będącą pretekstem do zmiany myślenia o sobie, swoich możliwościach, potencjale i zasadach funkcjonowania po opuszczeniu zakładu karnego.
Dzięki realizacji projektu 128 osób (kobiet i mężczyzn) odbywających karę w więzieniu wzięło udział w zajęciach czytelniczych i artystycznych oraz podniosło swoją wiedzę na temat życia w społeczeństwie po odbyciu kary.
Zrealizowano: warsztaty performatywnego czytania (162h) umożliwiające określenie siebie; warsztaty twórcze (fotografia, sztuki plastyczne, w tym kaligrafii) dające poczucie sprawstwa, ale i doświadczenia trudnej, mozolnej pracy; cykl spotkań tematycznych obejmujących różne aspekty życia człowieka, pokazujące kontekst społeczny (praca, mieszkanie, pomoc społeczna, konsultacje prawne). Włączono osadzonych w realizację projektu (praca wolontaryjna - zapewnienie funkcjonowania Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej, pozyskiwanie książek), umożliwiając działania poza zakładami karnymi - akcje miejskie promujące projekt, wystawa prac powstałych podczas warsztatów twórczych. Więźniowie wzięli udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych mających zasięg zarówno ogólnopolski (Narodowe Czytania), jak i lokalny (np. Otwarta Ząbkowska). Przeszkolono pracowników bibliotek przy zakładach karnych (27 osób) z tematyki edukacji czytelniczej jako elementu resocjalizacji i przygotowano raport badawczy o czytelnictwie wśród osadzonych, który był podstawą do dyskusji podczas konferencji podsumowującej projekt. Zebrano i przekazano do bibliotek w zakładach karnych 250 tys. książek.
W projekcie uczestniczyło 128 skazanych kobiet i mężczyzn przebywających w 3 zakładach karnych: areszty śledcze Warszawa - Białołęka i Warszawa - Grochów oraz Zakład Karny Siedlce.
Współpraca partnerska z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie umożliwiła niezakłóconą realizację projektu na terenie zakładów karnych. Fundacja Lokalna Akcja Specjalna aktywnie uczestniczyła w akcjach zbierania książek dla osadzonych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny