Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Społeczny Monitor Edukacji

Kontrola obywatelska Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-09-01 - 2016-04-30
206 963,90 PLN
186 113,90 PLN
system oświaty, finanse publiczne, instytucje publiczne
Opis projektu
W latach 2007-2013 Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) dysponowało ponad 1 mld euro z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Ponad 235 mln euro przeznaczono na działanie 3.2 realizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Z tych środków finansowano m.in. wdrożenie systemu informatycznego do e-oceniania, budowę banków zadań, pilotaż nowych egzaminów maturalnych i rozwój egzaminów zewnętrznych. Działania MEN i CKE są nieprzejrzyste, raporty z realizacji ważnych projektów często nie były publikowane, a ich treść przedstawiano w sposób niezrozumiały nawet dla specjalistów z zakresu edukacji. Ponadto realizowane przez MEN projekty systemowe w założeniach ograniczają rolę edukacji do przygotowania do rynku pracy, omijając takie funkcje edukacji, jak przeciwdziałanie dyskryminacji, promowanie równości płci, partycypacji, pluralizmu i inkluzji. Wizja ta – choć jednostronna – coraz częściej dominuje w dyskursie publicznym.
Celem projektu była analiza efektów projektów systemowych realizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralną Komisję Egzaminacyjną.
W ramach realizacji projektu powstały analizy zmian w prawie oświatowym, badanie jakościowe rezultatów prowadzonych przez MEN i CKE projektów systemowych oraz zaangażowania środowiska nauczycielskiego w ich realizację. Zmonitorowano również przebieg zmodyfikowanej matury.
Stowarzyszenie prowadziło korespondencję z MEN, CKE i Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi i analizowano dokumenty dotyczące edukacyjnych projektów systemowych, przeprowadziło rozmowy z osobami zatrudnionymi w monitorowanych projektach oraz z nauczycielami – beneficjentami projektów. Wszystkie zbierane materiały udostępniano na stronie internetowej Społecznego Monitora Edukacji (www.monitor.edu.pl), w biuletynach (7 biuletynów) oraz na portalu społecznościowym Facebook. Przygotowano 20 analiz dotyczących monitorowanych działań. Wyniki projektu przedstawiono 20 kwietnia na seminarium, w którym wzięli udział nauczyciele, przedstawiciele ruchu Obywatele dla Edukacji i Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Beneficjentami projektu byli nauczyciele, uczniowie, organizacje oświatowe, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny