Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Młodzież w szkolnej ławie sejmowej

Dzieci i młodzież Zakończony
dolnośląskie
Kudowa Zdrój
2015-04-20 - 2016-03-20
68 326,79 PLN
61 325,87 PLN
wolontariat
Opis projektu
Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie wśród uczniów szkół w Kudowie-Zdroju wynika, że tylko co czwarty uczeń mający prawo wyborcze skorzystał z niego. Młodzież nie interesuje się samorządnością i nie ma na ten temat wystarczającej wiedzy. Ponadto badania wykazały, że młodzież nie ma pozytywnych wzorów postaw obywatelskich wśród najbliższych. Panuje przekonanie, że społeczeństwo nie ma wpływu na to, kto i jak rządzi gminą czy państwem. Przekłada się to też na samorządność uczniowską. Osoby wybrane do pracy w samorządzie zdają się na pomysłowość nauczyciela prowadzącego, nie podejmują aktywnej współpracy z dyrekcją, nie proponują inicjatyw na rzecz swoich rówieśników.
Celem projektu był rozwój zaangażowania społecznego młodzieży oraz rozwijanie umiejętności współpracy i podejmowania przez młodzież inicjatyw we własnej szkole i najbliższym otoczeniu.
Dzięki projektowi powstała 28-osobowa grupa młodzieży zaangażowana w prace samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie-Zdroju. Uczniowie włączyli się w działania na rzecz młodzieży prowadzone na terenie miasta, uczestnicząc w pracach Młodzieżowej Rady Miasta.
Młodzież inicjuje lub współpracuje przy realizacji działań społecznych i charytatywnych realizowanych w społeczności gimnazjalnej i lokalnej.
Uczniowie uczestniczyli w cyklu warsztatów dotyczących samorządności, a także sytuacji społecznej i politycznej w Polsce. Warsztaty były kontynuowane podczas wizyty studyjnej w Warszawie oraz letniego obozu. W trakcie projektu wypracowany został nowy regulamin wyborów i funkcjonowania samorządu uczniowskiego.
Z projektu skorzystała młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Kudowie-Zdroju.
Partnerem projektu był Zespół Szkół Publicznych w Kudowie-Zdroju, który odpowiadał za rekrutację uczestników oraz działania prowadzone na terenie szkoły.
Drugim partnerem projektu był Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju. Zapewnił on wsparcie merytoryczne warsztatów dla uczniów dotyczących funkcjonowania i struktury samorządu terytorialnego w Polsce oraz przebiegu i organizacji wyborów samorządowych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny