Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

"Sami o sobie w przyjaznej przestrzeni"

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
małopolskie
Olkusz
2015-02-02 - 2016-04-30
146 812,88 PLN
132 100,00 PLN
samopomoc/self-adwokaturaa, niepełnosprawność, integracja, rodzina
Opis projektu
Stowarzyszenie obejmuje pomocą ok. 30 rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi (DN). Wyniki ewaluacji działań wskazywały na potrzebę wsparcia rodziców DN, którzy z jednej strony nie mieli doświadczenia w podejmowaniu samodzielnych inicjatyw, nie potrafili podnieść jakości życia rodziny, z drugiej zaś odczuwali potrzebę zrzeszania się i pozyskiwania środków na ten cel. Zaobserwowano również, że podejmowane działania terapeutyczne i rehabilitacyjne dla dzieci nie uzupełniają się.
Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu rodziców dzieci niepełnosprawnych poprzez zachęcenie do aktywności społecznej i samoorganizacji, a także poprawę oferty terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla dzieci.
Dzięki realizacji projektu 30 rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi uzyskało wsparcie: rodzice zdobyli umiejętności potrzebne do samoorganizacji i aktywności lokalnej, a dzieci zyskały dodatkowe możliwości terapii i rehabilitacji.
10 rodziców wzięło udział w 2 cyklach szkoleń poświęconych samoorganizacji i realizacji oddolnych inicjatyw oraz w wizycie studyjnej w Stowarzyszeniu KLIKA, gdzie zapoznało się z formami aktywizacji, samoorganizacji i samostanowienia dorosłej osoby niepełnosprawnej. Utworzono kawiarenkę integracyjną dla rodziców oraz klubik aktywizacyjno-integracyjny dla dzieci. Zorganizowano dwie imprezy integracyjne i stworzono bibliotekę terapeutyczną z pomocami do terapii dla dzieci niepełnosprawnych. Uruchomiono punkt konsultacyjny dla rodziców DN, w którym 25 rodzin uzupełniło wiedzę psychologiczną na temat potrzeb rozwojowych dziecka niepełnosprawnego, zachowań trudnych, rozwoju osobistego, rehabilitacji, diety, terapii. Przeprowadzono warsztaty terapeutyczne dla rodziców i dzieci oraz zaoferowano specjalistyczną indywidualną terapię i rehabilitację dla 30 dzieci (240 godzin). Realizację projektu wspierało 20 wolontariuszy.
Z projektu skorzystało 30 rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.
Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA w Krakowie podzieliło się doświadczeniem w działaniach o charakterze samopomocowym i samoorganizacyjnym.
Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny nr 1 w Olkuszu użyczył pomieszczeń oraz pomógł w promocji i organizacji działań integracyjnych.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny