Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Bezpieczni obywatele Świata Ciszy

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
zachodniopomorskie
Szczecin
2015-02-02 - 2016-04-30
198 800,00 PLN
178 799,94 PLN
służby mundurowe, niepełnosprawność
Opis projektu
Ustawa nakłada na służby publiczne obowiązek zapewnienia osobom Głuchym tłumacza języka migowego. Nie jest to jednak możliwe w trakcie nagłych działań policji typu: wypadek drogowy, nocna interwencja związana z przemocą w rodzinie. Niska świadomość prawa, brak wiedzy i umiejętności korzystania z pomocy instytucji związanych z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości czyni Głuchych łatwymi ofiarami przestępstw.

Celem projektu było usprawnienie systemu świadczenia usług na rzecz Głuchych poprzez przeszkolenie policjantów, a także przez upowszechnienie w środowisku osób niesłyszących wiedzy na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone.

84 policjantów z 22 zachodniopomorskich jednostek terenowych poznało podstawy języka migowego i zasady komunikowania się i postępowania z osobami niesłyszącymi, co umożliwi im zapewnienie właściwej pomocy poszkodowanym z tą niepełnosprawnością. Wydano informator dotyczący specyfiki głuchoty i zasad komunikacji z Głuchymi (1050 egz.), opracowano specjalistyczny słownik języka migowego.

Zrealizowano: 7 edycji warsztatów (po 45 godzin) dla policjantów z komunikowania się w języku migowym (uczestnicy: 84 policjantów i 35 osób niesłyszących), 10 dwugodzinnych spotkań dla Głuchych przybliżających im wiedzę na temat działań policji i możliwości uzyskania pomocy przez osoby pokrzywdzone (w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu łącznie 127 uczestników). Wydano informator dotyczący specyfiki głuchoty i zasad komunikacji z Głuchymi, opracowano i umieszczono na stronach organizacji oraz Komendy Policji multimedialny słownik języka migowego zawierający 400 podstawowych znaków języka migowego oraz słownictwo specjalistyczne (tematyka: prawo i policja). Zorganizowano konkursy plastyczne adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych osób z wadą słuchu „Policjant moim Przyjacielem”, „Kiedy potrzebujesz pomocy policji” oraz wystawy pokonkursowe, a także imprezę integracyjną (ok. 450 uczestników) i grę miejską (41 uczestników) dla mieszkańców Szczecina (edukacja w zakresie specyficznych potrzeb osób z wadą słuchu).

W działaniach uczestniczyło 84 policjantów i 127 osób z wadą słuchu z województwa zachodniopomorskiego. Z opracowanych materiałów mogą korzystać policjanci i Głusi z całego kraju.

Partner przeprowadził rekrutację policjantów, spotkania dla osób niesłyszących, aktywnie włączał się w działania promocyjne.