Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Na straży drzew

Kontrola obywatelska Zakończony
dolnośląskie
Wrocław
2015-02-02 - 2016-04-30
331 663,10 PLN
298 146,10 PLN
ochrona środowiska/zrównoważony rozwój, samorząd
Opis projektu
Projekt poruszał istotne, wciąż niewystarczająco jak dotąd podejmowane w skali kraju problemy: drastycznie zmniejszającą się liczbę drzew w miastach Polski, która w sposób wyraźny obniża jakość życia, brak publicznej informacji o stanie drzew i zarządzaniu zielenią w miastach (np. o planowanych wycinkach), niewystarczającą kontrolę obywateli nad administracją odpowiedzialną za zarządzanie zielenią oraz utrudniony udział społeczny w ochronie zieleni miast.
Celem projektu była kontrola standardów w zarządzaniu zielenią wysoką w 16 miastach woj. w Polsce oraz rozpoczęcie dyskusji i dialogu pomiędzy aktywistami i organami odpowiedzialnymi za zarządzanie i ochronę drzew.
Dzięki projektowi udało się nawiązać dialog na rzecz ochrony drzew pomiędzy organizacjami, aktywistami lokalnymi i urzędami: w 12 miastach spotkania regionalne przyniosły konkretne ustalenia, co do dalszej współpracy.
W ramach projektu zebrano dane o wycinkach drzew w miastach wojewódzkich oraz stworzono raport który stanowi obecnie najbardziej kompleksową i dostępną bazę informacji na temat zezwoleń na wycinkę drzew (przeanalizowanych m.in. pod kątem jakości uzasadnień wycinki oraz wyważania interesu społecznego i wnioskodawcy), prowadzenia przez organy monitoringu nasadzeń zastępczych oraz wpływu i wykorzystania środków pochodzących z opłat i kar. Przygotowano opracowanie poświęcone problemom i barierom w istniejącym porządku prawnym, które niejednokrotnie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają ochronę drzew, prowadzono spotkania Grupy Dialogu Społecznego ds. zieleni we Wrocławiu z udziałem władz miasta, gdzie rozmawiano o potrzebach stworzenia i wdrożenia modelowych standardów zarządzania zielenią w mieście. Zorganizowano 12 spotkań regionalnych oraz dwudniowe Forum Przyjaciół Drzew, w którym wzięło udział 100 osób.
Beneficjentami projektu byli mieszkańcy miast oraz władze odpowiedzialne za zarządzanie zielenią w miastach.
Dzięki współpracy z partnerami udało się zorganizować spotkania regionalne w miastach wojewódzkich.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny