Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

SIO Starości czyli – Samodzielność, Integracja, Aktywność Seniorów

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
lubuskie
Gorzów Wlkp.
2015-02-02 - 2016-04-30
276 739,94 PLN
248 929,94 PLN
seniorzy, integracja, wolontariat
Opis projektu
W Gorzowie 18% mieszkańców stanowią seniorzy, w większości są to osoby samotne w trudnej sytuacji materialnej. Działające placówki obejmują wsparciem ok. 5 % potrzebujących. Podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Dzieci Wojny (Strzelce Krajeńskie, 2013) wskazano na konieczność poprawy sytuacji społecznej i materialnej tej społeczności. Z doświadczeń organizacji i przeprowadzonych ankiet wynika, że seniorzy chcą się integrować, rozwijać i aktywizować.
Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu i poprawa jakości życia osób starszych, głównie z pokolenia dzieci wojny.

Osiągnięto poprawę kondycji fizycznej i stopnia integracji wewnątrzpokoleniowej i międzypokoleniowej seniorów oraz zwiększenie ich aktywności środowiskowej. Uruchomiono proces tworzenia Gorzowskiej Rady Seniorów oraz doprowadzono do wprowadzenia postulatów seniorskich do Strategii Polityki Społecznej Miasta Gorzowa.

Zorganizowano codzienne (5 dni w tygodniu) wspólne śniadania i zajęcia edukacyjne naprzemiennie muzyczne, taneczne, umiejętności psychospołecznych, teatralne, manualne, sportowe (dla ok. 30 osób) oraz 6 wykładów nt. zdrowego stylu życia, psychologii i gerontologii (43 słuchaczy), wyjścia do kina (2), teatru (5) i filharmonii (1)(po 40 osób), wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia (38 osób), biwak jesienny (40 osób), zabawy: andrzejkową (60 seniorów) i karnawałową (70 seniorów), imprezę w teatrze z okazji Dnia Babci i Dziadka ze spektaklem grupy teatralnej (380 widzów). Zainicjowano działalność wolontariacką seniorów (30 osób) i animowano wspólne zajęcia i działania na rzecz przedszkolaków, uczniów, osób niepełnosprawnych i innych osób starszych (łącznie 53 spotkania). Wspólnie z organizacjami zrzeszającymi kombatantów i emerytów zorganizowano 2 Marsze (w każdym ok. 300 uczestników) zakończone złożeniem petycji do Rady Miasta Gorzowa postulujących utworzenie Rady Seniorów oraz pro-seniorskie zapisy w strategii społecznej miasta.

Z działań projektu skorzystały 62 osoby (50 kobiet, 12 mężczyzn) w wieku 60 – 92 lata z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny