Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Misja: PTSD

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2015-03-01 - 2016-04-30
252 146,83 PLN
224 389,40 PLN
zdrowie/ochrona zdrowia, służby mundurowe
Opis projektu
Według szacunków polskich specjalistów, ok. 10% żołnierzy wracających z misji ma problemy psychiczne, które prowadzą często do nadużywanie alkoholu, narkotyków, rozpadu rodziny, nerwic i myśli samobójczych. Z danych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że w 2013 r. z pomocy psychologów wojskowych skorzystało 212 weteranów (na ponad 30 tys. biorących udział w misjach). Mundurowi nie mają zaufania do wojskowych lekarzy oraz psychologów. Boją się ujawnienia problemów zdrowotnych przełożonym. Z danych dostępnych organizacji wynika, że brak jest w Polsce przystępnych materiałów poświęconych zjawisku PTSD.

Celem projektu było dostarczenie weteranom i ich bliskim informacji na temat zjawiska PTSD oraz stworzenie niezależnego od struktur wojskowych punktu interwencyjno-terapeutycznego świadczącego specjalistyczną pomoc psychologiczną.

Z informacją o PTSD organizacja dotarła do ok. 8 tysięcy osób dzięki wydanemu poradnikowi "Zrozumieć PTSD" i serwisowi www.misjaptsd.pl. Powstał interwencyjno-terapeutyczny Azyl Gros, z którego pomocy skorzystało 274 żołnierzy, policjantów i ratowników medycznych.

Przeprowadzono kampanię informacyjno-edukacyjną: uruchomiono serwis www.misjaptsd.pl (14 060 odsłon), profil na Facebooku (477 fanów), wydano 20-stronnicowy poradnik "Zrozumieć PTSD" (3 000 egz.), plakaty (200) oraz ulotki o kampanii i serwisie internetowy (5000 ) -dystrybucja w środowisku wojskowym i wśród ratowników medycznych. Utworzono Azyl Argos (10 miejsc noclegowych). Pacjentom stacjonarnym (114) zapewniono indywidualne spotkania z psychologiem(1-2 razy w tygodniu zależności od potrzeb), udział w terapii grupowej, także w obecności psów, (1 spotkanie tygodniowo), spotkania społeczności (1 raz w tygodniu), w zajęciach psychoedukacyjne (2 razy w tygodniu), treningu komunikacji (1 raz w tygodniu), relaksacji (2 razy w tygodniu), filmoterapii (2 razy w tygodniu), psychorysunku (1 raz w tygodniu); pacjentom ambulatoryjnym (160) - spotkania z psychologiem (1 - 2 razy w tygodniu).

Z bezpośredniej pomocy korzystało 274 żołnierzy, policjantów i ratowników medycznych w większości z województwa mazowieckiego.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny