Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Głusi zakładają NGO - poradnictwo i wsparcie

Przeciwdziałanie wykluczeniu Zakończony
podkarpackie
Rzeszów
2015-04-06 - 2016-04-30
244 963,36 PLN
220 213,80 PLN
niepełnosprawność, prawo
Opis projektu
Pierwszym i preferowanym językiem społeczności Głuchych w Polsce jest polski język migowy. Brak materiałów informacyjnych tłumaczonych na język migowy utrudnia podejmowanie się przez nich aktywności społecznej w organizacjach pozarządowych. Ci Głusi, którzy już w nich działają, mają trudności w zrozumieniu procedur, przepisów i specyfiki prowadzenia NGO.
Celem projektu było zwiększenie aktywności społecznej osób głuchych w obszarze działalności pozarządowej i samoorganizacji poprzez zapewnienie poradnictwa i wsparcia 3 organizacjom oraz przygotowanie pakietu filmów tłumaczonych na język migowy.
Dzięki realizacji projektu powstał poradnik w języku migowym na temat organizacji pozarządowych. Udzielono 169 porad on-line.
Na poradnik dla osób zainteresowanych prowadzeniem działalności stowarzyszenia lub fundacji składają się 82 filmy dostępne na stronie internetowej: http://resgest.pl/ngo/ oraz w formie płyt DVD. Poradnik został rozesłany do instytucji wspierających działalność NGO w Polsce oraz do NGO działających na rzecz osób niesłyszących. W ramach projektu udzielono 169 porad za pośrednictwem komunikatorów internetowych Skype, ooVoo i drogą mailową. Trzy organizacje działające na rzecz osób niesłyszących w Warszawie, Lublinie i Biłgoraju otrzymały wsparcie ekspercie– pomoc w przygotowaniu dokumentów strategicznych, uporządkowaniu kwestii prawnych i księgowych oraz pozyskiwaniu środków finansowych na cele statutowe.
Bezpośrednimi beneficjentami projektu były 73 osoby niesłyszące posługujące się językiem migowym, które skorzystały z porad, oraz 20811 osób, które obejrzały filmy informacyjne. Z projektu skorzystały też 3 organizacje pozarządowe prowadzone przez osoby niesłyszące.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny