Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Dzielnice planują!

Partycypacja publiczna Zakończony
małopolskie
Kraków
2015-03-01 - 2016-03-31
338 745,75 PLN
304 210,37 PLN
polityki lokalne
Opis projektu
W Krakowie od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania sprawami miejskimi i szeroko pojętym aktywizmem. Od 2012 Kraków m.in przodował w protestach Nie dla ACTA, odbyła się Okupacja Rynku Krakowskiego podczas której powstał ruch Prawo do miasta, przeprowadzono skuteczne referendum ws odwołania Zimowych Igrzysk Olimpijskich, odbył się maraton pisania uwag do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zaobserwowaliśmy, że mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani sprawami najbliższej okolicy, jednak wciąż bardziej aktywizują się w sprawach, w których należy walczyć o swoje, a nie współpracować.

Celem projektu było wzmocnienie roli dzielnic w życiu miasta poprzez poprawę komunikacji na linii mieszkańcy-urzędnicy-radni (w szczególności obalenie stereotypów, jakie urzędnicy, radni i mieszkańcy przejawiają wobec siebie nawzajem) oraz wypromowanie kilku narzędzi współpracy (inicjatywa lokalna, plany strategiczne).

Wzmocniono kompetencje 28 radnych i aktywistów podczas szkoleń Akademii Inicjatorów Lokalnych. Powstały trzy Plany Rozwoju Dzielnic, z czego dwie zostały przyjęte przez dzielnice.

W ramach Akademii Inicjatorów Lokalnych odbyło się 5 warsztatów i wizyt studyjnych, a uczestnicy skorzystali z opieki tutoringowej. W ramach Banku Wspierania Partycypacji 21 ekspertów doradzało 38 osobom w 46 sprawach. Przeprowadziliśmy jeden proces konsultacyjny dotyczący utworzenia nowego Parku na Zabłociu oraz stworzono jedną opinię dotyczącą zmian organizacji ruchu na krakowskim osiedlu. W efekcie pracy Obywatelskich Paneli Dzielnicowych, w toku 8 spotkań konsultacyjnych powstały 3 Plany Rozwoju Dzielnic. Zorganizowano Krakowskie Forum Praktyków Partycypacji, w którym wzięło udział 89 osób.

Odbiorcami projektu byli zaawansowani i początkujący aktywiści i aktywistki miejskie, mieszkańcy i mieszkanki zainteresowani najbliższym otoczeniem i społecznością lokalną, radni i radne dzielnicowi/e pragnący zbliżyć się do swoich mieszkańców.

Partner, Wydział Rozwoju Urzędu Miasta Krakowa, pomagał w organizacji procesów konsultacyjnych, jak również konsultował realizowalność Planów Rozwoju.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny