Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Poznawanie świata przez dotyk

Dzieci i młodzież Zakończony
podkarpackie
Tarnobrzeg
2015-04-01 - 2016-03-31
79 180,32 PLN
69 379,27 PLN
wolontariat, polityki lokalne
Opis projektu
Według Europejskiej Unii Niewidomych tylko 5 proc. światowej produkcji książek jest dostosowane do potrzeb osób niewidzących. Ze względu na skomplikowany proces i duże koszty produkcji książki dotykowe są trudno dostępne. W Polsce działa tylko jedna wypożyczalnia książek dotykowych w Lublinie, w jej zbiorach znajduje się zaledwie 271 książek. Książki dotykowe, dzięki wypukłym ilustracjom i różnorodnej fakturze, mają duże znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży niedowidzącej i niewidomej. Pomagają realizować różne cele edukacyjno-rehabilitacyjne dotyczące rozwoju procesów poznawczych, sprawności manualnej, orientacji przestrzennej oraz sfery emocjonalnej.
Celem projektu "Poznawanie świata przez dotyk" było ułatwienie dzieciom z dysfunkcjami wzroku dostępu do książek dotykowych, a jednocześnie zachęcenie dzieci i młodzieży z Tarnobrzega do działań na rzecz niepełnosprawnych rówieśników.
Ponad 120 uczniów tarnobrzeskich szkół poznało i zrozumiało problemy swoich rówieśników z dysfunkcjami wzroku i zaangażowało się w działania na rzecz osób niewidzących (stworzenie książek dotykowych, wykorzystanie technologii druku 3D, wystawa pokazująca świat niewidomych).
Podczas warsztatów uczestnicy projektu poznali zasady i techniki tworzenia książek dotykowych. Zostali też przeszkoleni w projektowaniu grafiki 3D. Powstało 60 książek dotykowych z tekstami brajlowskimi. Część z nich została przekazana do Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych w Lublinie, pozostałe trafiły do zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, gdzie są udostępniane rodzicom i nauczycielom mającym pod opieką dzieci niewidome i niedowidzące.
Z projektu skorzystały dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Tarnobrzega i okolic oraz dzieci i młodzież niedowidzące i niewidome.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny