Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Razem: Kamionek - Kopavogur

Dzieci i młodzież Zakończony
mazowieckie
Warszawa
Alfholsskoli, Islandia
2015-03-02 - 2015-12-31
154 950,00 PLN
139 450,00 PLN
wielokulturowość
Opis projektu
Dzieci z warszawskiego Kamionka nie mają wsparcia w rodzinie, najczęściej są wychowywane przez matki i wielu ojczymów, opiekunowie są uzależnieni od alkoholu. Dzieci te często wagarują, przebywają na ulicy, żyją w ubóstwie, są niedożywione, zaniedbane emocjonalnie, mają zaniżoną samoocenę, stają się agresywne. Uczniowie klasy integracyjnej z Islandii z kolei mają problemy z adaptacją w środowisku i zaniżoną samoocenę.
„Kamionek – Kopavogur” to nowatorski projekt artystyczno-społeczny skierowany głównie do dzieci ze środowisk dysfunkcyjnych. W jego ramach czołowi polscy artyści sztuki nowoczesnej prowadzili warsztaty dotyczące twórczości i nowych mediów dla dzieci z grup defaworyzowanych z Polski i uczniów ze szkoły integracyjnej w Islandii.
Warsztaty służyły przekazaniu dzieciom z Kamionka wzorców alternatywnych zachowań. W relacji z artystami dzieci miały odkrywać nowe talenty i pasje, uczyć się współpracy, samodyscypliny i wyrażania emocji bez użycia agresji. Dzięki temu miały zacząć lepiej oceniać same siebie.
W warsztatach uczestniczyło 14 dzieci z Kamionka. Nauczyły się one świadomie korzystać z nowych mediów, tworzyć filmiki (vine) na zadany temat, uświadomiły sobie, jak ważne jest budowanie wizerunku, wzięły udział w tworzeniu e-platformy, na której zaprezentowały się rówieśnikom z Islandii.
Islandczycy mieli zintegrować się z Polakami i zwiększyć swoją samoocenę. Dzieci uczestniczyły w warsztatach filmowych, współtworzyły e-platformę przy pomocy nauczycieli w szkole w Kopavogur. Obie grupy zintegrowały się, dzieci się zaprzyjaźniły.
W ramach projektu odbyło się 36 zajęć o różnym charakterze, z czego 17 zajęć było przeznaczonych tylko dla dzieci z Kamionka, a 19 dla wszystkich uczestników. Powstał film dokumentalny, e-platforma spotkania, strona WWW, profil na FB, wystawa prac.
Z projektu skorzystały dzieci z warszawskiej dzielnicy Kamionek i dzieci ze szkoły integracyjnej w Kopavogur w Islandii.
Wartością dodaną projektu jest współpraca koordynatorów i pedagogów z obu państw, wymiana doświadczeń z zakresu pedagogiki i wychowania.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny