Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Wolontariat z Klasą - program rozwoju aktywności społecznej gimnazjalistów

Dzieci i młodzież Zakończony
wielkopolskie
Poznań
2015-02-02 - 2016-04-30
373 365,08 PLN
335 915,08 PLN
polityki lokalne, aktywizacja społeczności lokalnych
Opis projektu
Z badań wielkopolskich instytucji wspierających seniorów i osoby z niepełnosprawnościami wynika, że młodzież, zwłaszcza gimnazjalna, jest bardzo nietolerancyjna wobec tych grup. Ponadto Stowarzyszenie w swojej pracy z młodzieżą zauważa, że uczniowie gimnazjów rzadko angażują się w działalność społeczną, co z kolei przekłada się na ich niewielkie zaangażowanie i odpowiedzialność społeczną w przyszłości. 
Głównym założeniem projektu było zwiększenie aktywności obywatelskiej uczniów i uczennic z 30 szkół gimnazjalnych z Wielkopolski oraz zaangażowanie ich w wolontariat. Celem projektu było także stworzenie ram partnerskiej współpracy nauczycieli i uczniów w Szkolnych Klubach Wolontariatu. 
W wyniku przeprowadzonych działań w szkołach powstały trwałe struktury wolontariatu.
W 30 szkołach gimnazjalnych z Wielkopolski uruchomiono bądź rozbudowano Szkolne Kluby Wolontariatu. 
Ponad 700 wolontariuszy i wolontariuszek w ciągu ponad 9000 godzin działania wsparło 60 inicjatyw lub instytucji. Młodzież przygotowała się do pomagania innym, biorąc udział w zajęciach edukacyjnych.
30 nauczycieli zostało przygotowanych do wspierania wolontariuszy. W szkołach pomagali im animatorzy, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne i asystowali w planowaniu bądź nadzorowaniu prac wolontariackich. Wśród animatorów pracujących z uczniami były osoby z niepełnosprawnościami i eksperci z doświadczeniem w asystowaniu chorym i seniorom. Uczniowie na własnej skórze doświadczali ograniczeń, jakie przynosi starość (podczas zajęć z symulatorem starości), a także uczyli się praktycznej pomocy osobom poruszającym się na wózku (podczas zajęć z wózkiem).
Z projektu skorzystała młodzież gimnazjalna z województwa wielkopolskiego. 
Partner projektu, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, odpowiadał, wspólnie z CREO, za przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń oraz wsparcie działań poszczególnych Szkolnych Klubów Wolontariatu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny