Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Duży pies nie szczeka

Dzieci i młodzież Zakończony
małopolskie
Kraków
Stand Up Polska, Warszawa
2015-02-15 - 2016-04-15
331 187,03 PLN
285 207,21 PLN
wolontariat, działania edukacyjne
Opis projektu
Badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie Willa Decjusza przed realizacją projektu oraz doświadczenia z wcześniejszego projektu „Hip hop hejterom stop!” wskazują na duże dysproporcje w aktywności społecznej między mieszkańcami dużych i średnich miast a osobami z małych miast i wsi. W mniejszych miejscowościach dostęp do kultury i pozaszkolnych form edukacji jest utrudniony, dlatego talent i potencjał młodzieży często pozostają niezauważone i niewykorzystane. W efekcie mieszkańcy nie angażują się w działania społeczne i nie podejmują inicjatyw lokalnych. Ponadto wyniki badań wskazują na narastający problem „hejtingu”, z którym pedagodzy sobie nie radzą, ponieważ brakuje im szkoleń i profesjonalnych materiałów dydaktycznych.
Celem projektu było zaangażowanie młodych ludzi z małych miejscowości i ich nauczycieli w akcje artystyczne i działania na rzecz innych oraz nauczenie ich przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści za pomocą technik improwizacyjnych, muzyki i filmu.
W projekcie uczestniczyło 195 młodych ludzi. Nauczyli się oni świadomie korzystać z nowych mediów i identyfikować w nich język nienawiści, a także reagować na zachowania dyskryminacyjne zarówno w życiu codziennym, jak i w internecie.
W ramach projektu zorganizowano warsztaty krytycznej obserwacji i zajęcia muzyczne dla dzieci z gimnazjów w małych miejscowościach. Uczestnicy warsztatów przygotowali spektakle i zaprezentowali je w szkołach. Powstały filmiki ze wszystkich warsztatów oraz profesjonalny teledysk promujący przeciwdziałanie mowie nienawiści. Wydana została publikacja zawierająca scenariusze działań edukacyjnych dotyczących tematyki projektu.
Z projektu skorzystała młodzież i nauczyciele z małych miast/wsi w województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Partnerami projektu były: Fundacja Moma Film, która odpowiadała za współorganizację warsztatów oraz pomoc logistyczną przy realizacji spektakli i kręceniu filmów; Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Windą w bok”, które kontaktowało się ze szkołami i placówkami oświatowymi oraz współpracowało przy tworzeniu portalu internetowego; Stand Up Polska, które prowadziło warsztaty krytycznej obserwacji i improwizacji (stand up).
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny