Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

5- Element

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
małopolskie
Kraków
2015-04-01 - 2016-04-30
384 627,43 PLN
346 099,01 PLN
niepełnosprawność
Opis projektu
Temat dyskryminacji niepełnosprawnych wzrokowo jest rzadko poruszany w Krakowie i Małopolsce. Jak pokazuje raport Krakowskiej Sieci Antydyskryminacyjnej, w Urzędzie Miasta Krakowa nie ma jednostki zajmującej się kwestią dyskryminacji. Nie istnieją szczegółowe i szeroko dostępne publikacje dotyczące kwestii dyskryminacji osób niewidomych i niedowidzących. Jak pokazują doświadczenia osób współpracujących z organizacją, niewidomi i niedowidzący często spotykają się z aktami dyskryminacji, w tym z mową nienawiści.
Celem projektu było wzmocnienie głosu osób niewidomych i niedowidzących poprzez zaangażowanie ich w proces tworzenia filmu, którego tematem było własne doświadczenie dyskryminacji. Zamierzeniem projektu było także obalenie stereotypu osób z niepełnosprawnością wzroku jako osób, które nie są zdolne do samodzielnej działalności twórczej.
Projekt pozwolił na włączenie 24 osób niedowidzących i niewidomych w publiczną dyskusję na temat dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność wzroku. Działania warsztatowe wzmocniły osoby z dysfunkcją wzroku i przygotowały je do samodzielnych działań twórczych. Film przyczynił się do upowszechnienia niestereotypizującego wizerunku osób niedowidzących i niewidomych.
Zrealizowano 240 godzin warsztatów artystycznych, 120 godzin warsztatów antydyskryminacyjnych i rozwojowych dla osób niedowidzących i niewidomych. Powstał pełnometrażowy film "Marzenie", który zawiera 5 etiud o tematyce antydyskryminacyjnej z udziałem osób z dysfunkcją wzroku. Wydano 1000 sztuk płyty DVD z publikacją projektową, materiałami dydaktycznymi i filmowymi. Projekt zwieńczyła konferencja.
24 osoby z dysfunkcjami narządu wzroku skorzystało z cyklu warsztatów. Ponad 5000 widzów, w tym 500 z dysfunkcją wzroku, zapoznało się z filmem. W transmitowanej on-line konferencji wzięło udział ponad 100 osób.
Partnerem projektu był Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, który udostępnił pomieszczenie na premierę filmu.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny