Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Konsultacje z zasadami

Projekty systemowe Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2014-04-01 - 2016-04-30
1 365 087,34 PLN
1 217 061,44 PLN
samorząd, aktywizacja społeczności lokalnych, instytucje publiczne, polityki krajowe, polityki lokalne
Opis projektu
Najpopularniejszy przejaw partycypacji obywatelskiej w Polsce to konsultacje społeczne, w których organizacje pozarządowe i obywatele mogą występować nie tylko w roli legitymizujących decyzje, ale też jako pomysłodawcy rozwiązań. Potrzebne było wypracowanie i wdrożenie reguł konsultacji oraz przygotowanie NGO do świadomego uczestnictwa w konsultacjach i ich monitorowania.
Celem projektu było trwałe, systemowe wzmocnienie pozycji NGO w procesach konsultacji polityk publicznych na szczeblu lokalnym i centralnym przez praktyczne wsparcie administracji i organizacji w wypracowaniu i wdrożeniu zasad ich prowadzenia.
Działania zaowocowały m.in. ujęciem zasad konsultacji w programie współpracy z NGO Ministerstwa Sprawiedliwości oraz projektach złożeń takich programów w Ministerstwach: Kultury, Sportu i Gospodarki, a także uporządkowaniem kwestii baz interesariuszy zapraszanych do udziału w konsultacjach przez Ministerstwa: Sprawiedliwości, Nauki i Środowiska. Prowadzone były działania edukacyjne dla urzędników administracji publicznej oraz NGOs, które zapoznawały ich ze standardami prowadzenia i uczestnictwa w konsultacjach oraz dostarczyły narzędzi do ich wprowadzania w życie. Przeprowadzono dwie edycje przeglądu rządowych procesów legislacyjnych pod kątem jakości prowadzonych konsultacji i wypracowano wskaźniki do ich systematycznej oceny.
Na poziomie lokalnym działania były skoncentrowane na ośrodkach miejskich średniej wielkości. Partycypacyjnie wdrożono zasady konsultacji w 7 samorządach (Słupsk, Gorzów, Jarocin, Lublin, Opole, Tychy, Konin) i wsparto uruchomienie prac nad regulaminami w kolejnych 5 (Łomża, Milanówek, Zielona Góra, Augustów, Pruszków). Upowszechniano standardy konsultacji m.in. w trakcie 3 regionalnych Forów Praktyków Konsultacji (Białystok, Opole, Sopot), powstał przewodnik dla NGOs i administracji "Konsultacje okiełznane". Wiedzę o wdrażaniu zasad konsultacji rozbudowaną w trakcie projektu udostępniono także w poradniku na portalu ngo.pl oraz na www.regulaminkonsultacji.pl. Portal MamZdanie, rozbudowany w ramach projektu, to narzędzie wspomagające procesy konsultacji.
FISE, lider projektu, zajmowała się głównie komponentem działań lokalnych, a Stocznia, partner – działaniami na poziomie centralnym.
Korzystamy z dotacji na rozwój instytucjonalny