Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Salam!

Zwalczanie dyskryminacji Zakończony
mazowieckie
Warszawa
2016-01-04 - 2016-04-30
292 812,90 PLN
261 006,61 PLN
uchodźcy i migranci, służby mundurowe
Opis projektu
W 2015 roku rząd RP zadeklarował gotowość do relokacji i przesiedlenia do naszego kraju grupy ponad 6,5 tys. uchodźców. Polska nie miała do tej pory doświadczenia w przyjmowaniu tak dużej ilości osób z krajów Bliskiego Wschodu. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR) wymaga, aby państwa przyjmujące przesiedlonych uchodźców stworzyły dla nich dostosowany i rzetelny pakiet integracyjny (podręcznik UNHCR "Integracja przesiedlonych uchodźców").
Celem projektu było przygotowanie instytucji i służb mundurowych do przyjęcia w Polsce uchodźców z terenu Bliskiego Wschodu.
Dzięki projektowi udało się przygotować merytorycznie 306 pracowników służb mundurowych do udzielenia profesjonalnej pomocy uchodźcom z Bliskiego Wschodu. Projekt pozwolił także na opracowanie materiałów informacyjnych dla uchodźców i przedstawicieli instytucji polskich.
Przygotowano 2 publikacje dotyczące psychologicznych konsekwencji uchodźstwa oraz obecnej sytuacji w rejonie Bliskiego Wschodu. Wydano 2000 sztuk rozmówek polsko-arabskich dla służb mundurowych. Funkcjonariusze Policji z trzech województw oraz funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w wyjazdowych warsztatach z tematyki różnic kulturowych i religijnych. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Komendy Głównej i 7 oddziałów terenowych oraz policjanci z garnizonu łódzkiego wzięli udział w szkoleniach stacjonarnych, które przedstawiały sytuację polityczno-humanitarną na Bliskim Wschodzie. Dla uchodźców przygotowano zestaw 4 broszur o Polsce (po 1000 sztuk każda) w języku arabskim. Dzieciom uchodźczym zadedykowany został pakiet powitalny.
Z projektu skorzystało 306 pracowników służb mundurowych.
Projekt realizowany był w partnerstwie z fundacją „Wolna Syria”, która odpowiadała za realizację części szkoleń i tłumaczenia na język arabski, i fundacją „Re-Spotkania”, która odpowiadała za realizację części szkoleń i przygotowanie broszury o tematyce medycznej.