Rozmiar tekstu:  A  A  A 
PL|EN
Mapa strony Kontakt
Logo Obywatele dla demokracji Logo EEA Grants Logo Stefan Batory Foundation Logo PFDiM
← wróć do wyszukiwarki

Podaj dłoń

Zwalczanie dyskryminacji Nieukończony
małopolskie
Kraków
2016-01-04 - 2016-04-30
208 572,64 PLN
187 715,38 PLN
wolontariat, uchodźcy i migranci
Opis projektu
Z imigrantami i uchodźcami najczęściej stykają się w pierwszej kolejności pracownicy i woluntariusze polskich organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele lokalnych urzędów, służb mundurowych i medycznych. Ten pierwszy dobry kontakt jest podstawą i wsparciem bezkonfliktowej adaptacji imigrantów w społeczeństwie. Tymczasem powszechnym problemem w Polsce jest niski poziom wiedzy na temat problemów społeczno-politycznych Syrii, skąd spodziewaliśmy się przyjmować imigrantów oraz podsycany przez media fałszywy obraz uchodźcy.
Celem projektu było wprowadzenie narzędzi umożliwiających udzielanie pomocy medycznej uchodźcom z Syrii oraz podniesienie poziomu wiedzy funkcjonariuszy służb mundurowych z Małopolski i Podkarpacia o islamie oraz aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak również przeprowadzenie szkoleń z zakresu skutecznych i nowoczesnych technik integracyjnych, współpracy między wolontariuszami a urzędami i instytucjami.
W wyniku realizacji projektu przeprowadzono szkolenia dla 98 młodych wolontariuszy oraz 53 urzędników i funkcjonariuszy na temat islamu, przyjmowania uchodźców i współpracy instytucji i służb. Przeprowadzono zajęcia w szkołach. Uruchomiono moduł arabski aplikacji VOCAL-MEDICAL służącej do przeprowadzania pogłębionego wywiadu medycznego. Opracowano ankiety wywiadu medycznego i informator dla lekarzy w języku arabskim. Wobec wycofania się Polski z przyjęcia uchodźców z Syrii, w kwietniu przeprowadzono trzy wyjazdy wolontariuszy - do obozu dla uchodźców w Idomeni, gdzie przekazano zebraną pomoc humanitarną, zapoznano się z uchodźcami muzułmańskimi przebywającymi w największym obozie dla uchodźców w Europie (14 000 ludzi).
Projekt obejmował wyjazdowe szkolenia dla wolontariuszy; szkolenia dla urzędników, które odbyły się w terminie 29.02.-04.03.2016 oraz zajęcia edukacyjne w 4 szkołach podstawowych tj.w dwóch szkołach podstawowych w Piwnicznej, w Żegiestowie oraz w Wierchomli.
Partnerzy: Regionalne Centrum Wolontariatu było odpowiedzialne za organizację i prowadzenie szkoleń dla wolontariuszy oraz nabór uczestników, natomiast Towarzystwo Rozwoju Piwnicznej przygotowało szkolenia dla samorządowców i uczniów Doliny Popradu.